Kuchnia Beskidzka - na bazie lokalnych produktów i rozgrzewająca
Podstawą kuchni góralskiej jest kapusta, ale także ziemniaki, zboże, jagnięcina, baranina i sery owcze. Dania, które serwuje się na południu Polski, są proste i sycące, ale jednocześnie bardzo wyraziste w smaku. Sprawdziliśmy, jak smakuje góralska kuchnia i w jaki sposób przygotowuje się lokalne specjały, by smakiem podbijać gusta polskich i zagranicznych turystów.
Oscypek i "scypek" - po który sięgniemy zimą?
Z czego słynie zatem Beskid Śląski? Witold Przecherski ze Starej Karczmy w Szczyrku rekomendował m.in. "scypka" wędzonego na boczku, tradycyjnie podawanego na gorąco z sosem z żurawiny. Czym różni się oscypek od "scypka"? - Oscypek jest produktem sezonowym, scypek, to ser całoroczny. Owce, z mleka którego są przyrządzanie, nie dają mleka przez cały rok. "Scypek" powstaje zatem z mleka mieszanego - wyjaśniał.
Kwaśnica, żur i polewka czosnkowa - zupy, których nie znajdziecie nigdzie indziej
Beskid słynie też z trzech kultowych zup. Są to żur, kwaśnica beskidzka gotowana na wieprzowinie, podawana z żeberkiem i ziemniakami i polewka sezonowa. Jak mówił szef kuchni Starej Karczmy - tradycja łączy się z nowoczesnością. - To smak, jaki znamy z kuchni naszych babć w nieco odświeżonym wydaniu. Tu kwaśnica gotowana jest na żeberkach i boczku z dużą ilością warzyw, koniecznie z dodatkiem majeranku i czosnku, charakteru serwowanemu tu żurkowi dodają beskidzkie grzyby. Będąc w Szczyrku musimy też spróbować rozgrzewającej zupy czosnkowej.
Na danie główne aromatyczna baranina
Czego jeszcze koniecznie musimy spróbować, odwiedzając Szczyrk? Co warto zamówić jako danie główne? Na bieszczadzkich stołach króluje baranina. Za talerz służy tu pieczywo - placek pszenny wielkości sporego półmiska. - Marynowaną w ziołach gicz baranią podajemy z dodatkiem podbeskidzkiej mięty w towarzystwie pieczonych ziemniaków i zasmażanej kapusty - mówili goście Czwórki. Spróbować tu możemy też zapiekanki bacowskiej z ziemniakami, kapustą boczkiem i kiełbasą zapiekane w jajku.
Więcej o tradycyjnej kuchni Podbeskidzia w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Patrycja Kukwa, Witold Przecherski (Stara Karczma w Szczyrku)
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 17.16
ac