Na wspólnej wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Tate Modern w Londynie widzowie zobaczą prace młodych artystów Anny Molskiej i Cipriana Muresana, którzy krytycznie odnoszą się do tradycji awangardy artystycznej.
Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało zaproszone do współpracy przez Tate Modern jako pierwsza instytucja z Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem Marcela Andino Veleza, wicedyrektora stołecznego MSN, Warszawa to bardzo ważny w skali światowej ośrodek sztuki. – Najciekawszy, najbardziej żywotny – wymienia gość Czwórki. – Żadne wielkie miasto, może poza Moskwą, nie ma tak aktywnej sceny artystycznej. Ani Praga, ani Budapeszt.
Wydarzenie ma ogromną rangę, bo Tate Modern, które działa od 12 lat, to, zdaniem Veleza, największe muzeum sztuki współczesnej w Europie. – Mieści się w budynku dawnej elektrowni, przebudowanej przez Szwajcarów – opowiada Velez. – W swojej kategorii Tate Modern ma także największą liczbę zwiedzających na świecie, rocznie to ponad 5 mln osób. Centrum Pompidou, z 3 mln zwiedzających jest następne w kolejce.
fot. A.Goliszewski
Co roku Tate Modern zaprasza instytucje sztuki z całego świata do wspólnego realizowania projektu wystawienniczego. Chodzi o to, by pokazać młodych artystów i dać szansę młodym kuratorom obydwu instytucji zdobycia międzynarodowego doświadczenia zawodowego.
Zapraszamy do słuchania " Stacji Kultura " codziennie od poniedziałku do piątku, już po godzinie 11. O szczegółach imprezy opowiedział tym razem Marcel Andino Velez, zastępca Dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie . Posłuchaj całej rozmowy, klikając w załączony plik dźwiękowy.
(kd)