"Warszawa jest ważna na światowej mapie artystycznej"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 07:00
"Stage and Twist" to wspólna wystawa dwójki młodych artystów z Polski i Rumunii. To także wynik współpracy pomiędzy Tate Modern w Londynie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Audio

Na wspólnej wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Tate Modern w Londynie widzowie zobaczą prace młodych artystów Anny Molskiej i Cipriana Muresana, którzy krytycznie odnoszą się do tradycji awangardy artystycznej.

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało zaproszone do współpracy przez Tate Modern jako pierwsza instytucja z Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem Marcela Andino Veleza, wicedyrektora stołecznego MSN, Warszawa to bardzo ważny w skali światowej ośrodek sztuki. – Najciekawszy, najbardziej żywotny – wymienia gość Czwórki. – Żadne wielkie miasto, może poza Moskwą, nie ma tak aktywnej sceny artystycznej. Ani Praga, ani Budapeszt.

Wydarzenie ma ogromną rangę, bo Tate Modern, które działa od 12 lat, to, zdaniem Veleza, największe muzeum sztuki współczesnej w Europie.  – Mieści się w budynku dawnej elektrowni, przebudowanej przez Szwajcarów – opowiada Velez. – W swojej kategorii Tate Modern ma także największą liczbę zwiedzających na świecie, rocznie to ponad 5 mln osób. Centrum Pompidou, z 3 mln zwiedzających jest następne w kolejce.

fot.
fot. A.Goliszewski

Co roku Tate Modern zaprasza instytucje sztuki z całego świata do wspólnego realizowania projektu wystawienniczego. Chodzi o to, by pokazać młodych artystów i dać szansę młodym kuratorom obydwu instytucji zdobycia międzynarodowego doświadczenia zawodowego.

 

Zapraszamy do słuchania " Stacji Kultura " codziennie od poniedziałku do piątku, już po godzinie 11. O szczegółach imprezy opowiedział tym razem Marcel Andino Velez,  zastępca Dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie . Posłuchaj całej rozmowy, klikając w załączony plik dźwiękowy.

(kd)

 

 

Czytaj także

Włoska Mekka designerów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 11:00
Polski design to design europejski - nie mamy się czego wstydzić, ale wciąż czekamy na rozpoznawalne w świecie nazwiska projektantów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Richardson zdradza tajemnice bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:00
Monika Richardson i Lidia Popiel wybrały się w daleką podróż, zapomnianym szlakiem bursztynu. Jak się okazuje, wciąż istnieją ludzie, którzy żyją jantarem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń