Ze względu na burzliwą przeszłość historyczną we współczesnych potrawach odnajdziemy wpływy szwedzkie, rosyjskie czy saamskie. Tradycyjna kuchnia jest niezwykle ujmująca w swojej prostocie.
"Tradycje kulinarne Finlandii" to kolejna książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek - badaczki kultury żywieniowej, dziennikarki i zdobywczyni wielu światowych kulinarnych nagród. - Wiele fińskiego jedzenia znajdziemy w opowieściach o Muminkach - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Mama Muminka, poza tym, że słynęła z niezwykłej mądrości i pragmatyzmu, to też świetnie gotowała - dodaje.
Mama Muminka raczyła gości przeróżnymi specjałami: pachnącymi owsiankami, naleśnikami, bułeczkami czy tortem hiszpańskim Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek
Kuchni fińskiej towarzyszą tradycyjne nazwy potraw, trudne do wymówienia dla obcokrajowców. Zwykły kleik żytni z borówką brusznicą to słowo na 18 liter. Dlaczego ciepłe kleiki od wieków były podstawą fińskiej diety? Czemu tradycja saamskiego chleba jest tak krótka? Jaką potrawę Finowie zabierają w podróż? Jak smakuje mięso łosia czy renifera? O tym m.in. w rozmowie ze "Sztuki jedzenia".
"Uczta Króla" w kuchni Barona
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Gość: Magda Tomaszewska-Bolałek (autorka książki "Tradycje kulinarne Finlandii")
Data emisji: 25.11.2018
Godzina emisji: 13.08
pj/ac