Lojalka w McDonaldzie i Złoty Lew w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 08:00
Studiował fizykę, filozofię i reżyserię. Pracował w McDonaldzie i bardzo chciał być pilotem. Wiosną przyszłego roku rozpocznie zdjęcia do dramatu psychologicznego "Głos wewnętrzny". Czy jest jeszcze coś, co może zaskoczyć w CV Krzysztofa Zanussiego?
Audio

Myśląc o kinie moralnego niepokoju nie można nie skojarzyć jego nazwiska. Krzysztof Zanussi ma na swoim koncie takie obrazy jak "Iluminacja", "Barwy ochronne", "Cwał", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" oraz telewizyjny cykl "Opowieści weekendowych". Zanim jednak reżyser ukończył szkołę filmową w Łodzi, studiował prawa fizyki i filozoficzne doktryny.  
- Z fizyką rozstałem się, bo to była jednostronna miłość. Kocham ją do dziś, a ona mnie nie - powiedział w rozmowie z reporterem Czwórki znany polski reżyser.  - Co innego filozofia, która bardzo mnie cieszyła, bo wiedzę o niej zdobywałem pod okiem wybitnego profesora Romana Ingardena. Ale wiedziałem, że zawodowym filozofem nigdy nie będę.
Potem na jego drodze pojawiły się słynne schody łódzkiej filmówki i podróże bez grosza przy duszy.
 - W latach studenckich, goły jak mysz kościelna wyjeżdżałem na Zachód - wspomina Krzysztof Zanussi. I dodaje: - A najciekawsza moja praca była u McDonalds'a w Londynie, gdzie musiałem podpisać zobowiązanie, że nigdy nie opowiem o tym, co tam widziałem. Działo się to ponad 50 lat temu, ale do dziś nie pisnąłem ani słowa.

Polski reżyser próbował także sił jako pilot awionetki oraz instruktor jazdy konnej. Więcej o niezwykłych pasjach i zawodach Krzysztofa Zanussiego dowiesz się z rozmowy, którą z reżyserem przeprowadził Dominik Olędzki w audycji "4 do 4".

kul

Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Orłoś i świat widziany oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 13:50
Dzisiejsze dzieciństwo pełne jest różnych gadżetów, zajęć, ciekawostek - jednak od wieków nic się nie zmienia - dzieci uwielbiają psocić. Kuba i Mela, dzieci Macieja Orłosia też bywają nieznośne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inspirująca kuchnia francuska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 07:30
Magda Gessler przyznaje, że kuchnia francuska jest genialna. Niestety nie może tego samego powiedzieć o kuchni Polaków - na naszych talerzach króluje karkówka z grilla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile z "Obcego" w "Prometeuszu"?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:00
O "Obcym" znów zrobiło się głośno, a to za sprawą filmu "Prometeusz", o którym mówi się, że jest prequelem sławnego obrazu s-f. Choć Ci, którzy już go mieli okazję zobaczyć, twierdzą, że "Prometeusz" nie dorasta "Alienowi" do pięt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmierzch ery Depesza?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Na przełomie lat 80. i 90. triumfowali na listach przebojów. Depeche Mode to nie była tylko muzyka, ale styl bycia. Co z tego zostało dziś - sprawdzamy w 27. rocznicę pierwszego koncertu zespołu na Torwarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski wzór w Londynie i tania sztuka w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:40
Są młodzi, zdolni i czeka na nich świat. Polscy projektanci podbijają Londyn, a w Krakowie pokazują, jak robić sztukę bez pieniędzy.
rozwiń zwiń