Bulimia sportowa - jak ją rozpoznać i leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 06:50
Gdzie kończy się zdrowy ruch, a zaczyna choroba? I jak się ma sport i fit kultura do zaburzeń odżywiania? O tym porozmaiwamy z terapeutką Aleksandrą Dejewską.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zobacz
depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
Czemu decydujemy się na autodestrukcyjne zachowania?

Bulimia sportowa coraz częściej dotyka ludzi młodych. Aby zmniejszyć poczucie winy spowodowane jedzeniem zmuszają się oni do wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Obsesyjnie liczą kalorie, komponują "zdrowe posiłki", stosują odżywki, a czasem anaboliki. Chorobliwa chęć schudnięcia powoduje, że dana osoba zaczyna proporcjonalnie do wzrostu godzin spędzonych na wyczerpujących treningach zmniejszać ilość dostarczanego organizmowi jedzenia.

Posłuchaj:

Zobacz
shutterstock_dieta 1200.jpg
Zaburzenia odżywiania - powolna droga do śmierci

Bulimia sportowa to choroba, która "rozgrywa się" przede wszystkim na polu psychicznym, dlatego im szybsza reakcja na rozwijające się uzależnienie, tym większa możliwość na powrót bulimika do normalnego życia. Naszym gościem będzie Aleksandra Dejewska - terapeutka zaburzeń odżywania.

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w środę (25.08) o 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Czytaj także

Aktywność fizyczna - czy każdy może znaleźć sport dla siebie?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 18:00
Ruch opóźnia proces starzenia się organizmu - nawet o kilkadziesiąt lat. A równie cenne jak jazda na rowerze albo przebieżka są także spacerowanie, taniec i wchodzenie po schodach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graj w tenisa. Spalisz kalorie i poprawisz refleks

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:00
8 lutego rozpocznie się wielkoszlemowy turniej Australian Open. Kibicując zawodnikom przed telewizorem, w ciągu godziny możemy spalić do 60 kcal. Jeśli jednak sami zdecydujemy się wejść na kort, w tym samym czasie możemy stracić 600 kcal. 
rozwiń zwiń