Zurrukutuna. Rozgrzewające baskijskie smaki na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 13:27
Zurrukutuna to zupa czosnkowa z Kraju Basków. Danie składa się z trzech skromnych, ale jednocześnie charakterystycznych składników, czyli z czosnku, dorsza i papryki chorisero.
Zurrukutuna, czyli baskijska zupa
Zurrukutuna, czyli baskijska zupaFoto: Shutterstock.com

Zurrukutuna to tradycyjna zupa baskijska, której głównymi składnikami są dorsz, pieczywo, papryka chorizo ​​i jajko. To danie doskonale rozgrzewa, dlatego idealnie pasuje na tę porę roku. Zupa jest - według szefów kuchni - niezwykle prostym i szybkim w przygotowaniu daniem jednogarnkowym. Jej przyrządzenie pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i miejsca w kuchni. 

To także świetna propozycja dla wszystkich, którzy cenią sztukę kulinarną w duchu "zero waste". Stanowi bowiem dobry sposób na wykorzystanie starego chleba, który mamy w domu. Poza tym, że można ją przyrządzać z kruszonym lub krojonym pieczywem, warto także dodawać m.in. jajecznicę lub jajko w koszulce.

Jej ciekawa nazwa pochodzi od baskijskiego słowa "zurrupatu", które opisuje dźwięk powstający podczas jedzenia bardzo gorącej zupy - tak o tym daniu na swoim blogu "Hiszpańskie Smaki" pisze Adrian Strojewski. Więcej o niej opowie w audycji. 

W sobotnie popołudnie autor zagości w Czwórce, by zdradzić sekrety przyrządzania tej pysznej potrawy. 

Posłuchaj: 

Baskonię niełatwo znaleźć na mapie. Położona jest na pograniczu Hiszpanii i Francji. Została boleśnie doświadczona przez historię – jednym z jej najdramatyczniejszych momentów było bombardowanie Guerniki. To region zwykle kojarzony z organizacją terrorystyczną ETA i często nieodróżniany od Hiszpanii. Tymczasem baskijska kuchnia pełna jest nieoczywistych smaków i niespodzianek. 

***

Na audycję Nie na-żarty zaprosimy w sobotę (17.12) po godz. 17.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

kd/kor

Czytaj także

Sabih. Izraelski street food jak międzykulturowy taniec

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 11:30
- Sabih jest składową smaków całej Mezopotamii: od Bliskiego Wschodu aż po Półwysep Indyjski - opowiada szef kuchni Grzegorz Więdłocha i zdradza, jak przysmak izraelskiego street foodu przygotować w domu. 
rozwiń zwiń