Motywacja w sporcie. "Jest skuteczna, kiedy stajemy się silni psychicznie"
Często wydaje nam się, że gdy dobrze się czujemy, to na pewno wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku. W ostatnich 30 latach zachorowalność kobiet w grupie wiekowej 20-49 lat zwiększyła się prawie dwukrotnie. Tymczasem co druga trzydziestolatka i co trzecia czterdziestolatka przyznaje, że nigdy nie badała swoich piersi pod kątem ewentualnego nowotworu.
Aleksandra Wiederek-Barańska
Zachorowań jest coraz więcej. Ta choroba to znak naszych czasów Aleksandra Wiederek-Barańska
- Ta choroba to rosyjska ruletka. Mimo tego, że zawsze byłam osobą aktywną, dbającą o zdrowie, małą ilość stresu i dobry sen, choroba dopadła i mnie - mówiła Aleksandra Wiederek-Barańska, maratonka i blogerka walcząca z rakiem piersi.
Goszcząca w studiu Czwórka onkolog, dr Katarzyna Pogoda tłumaczyła, że choroba dotyka kobiet w każdej grupie wiekowej. - Kobiety i młode dziewczyny chorowały od zawsze. Teraz wiemy o tym więcej, bo wśród młodych ludzi zwiększyła się świadomość - badają się częściej i zmiany nowotworowe są częściej wykrywane - punktowała i wyjaśniała, dlaczego przed rakiem nie możemy się zabezpieczyć i jaką rolę w leczeniu odgrywają badania profilaktyczne.
Wyniki badań krwi bardzo rzadko informują o występowaniu nowotworu. W raku piersi prawie nigdy Katarzyna Pogoda, onkolog
Aleksandra Wiederek-Barańska (archiwum prywatne)
Dlaczego edukacja i kampanie informacyjne nie przekładają się na ilość przebadanych Polek? Czy kobiety regularnie uprawiające sport są mniej narażone na choroby? O jakich środkach zapobiegawczych powinniśmy pamiętać? Kiedy i jak badać piersi? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Rozbiegani
Prowadzi: Karina Terzoni
Gość: Aleksandra Wiederek-Barańska (maratonka walcząca z rakiem piersi), dr Katarzyna Pogoda (onkolog zajmująca się przypadkami raka piersi u osób młodych, biegaczka – uczestniczka Onkobiegu).
Data emisji: 13.10.2018
Godzina emisji: 10.12
ac/pg