Rower mógłby być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości. Już 80 proc. Polaków jeździ rowerem w sezonie wiosenno-letnim, wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Zanim jednak wyruszymy na wycieczkę jednośladem po raz pierwszy tej wiosny, warto odpowiednio przygotować nasz sprzęt. - Po pierwsze powinniśmy lekko przeczyścić rower, przetarcie szmatką może wystarczyć. Druga sprawa to dopompowanie opon - wyliczał Piotr Klimczak. - Do pewnego momentu powinny one być jak najtwardsze, to wpłynie na nasz komfort jazdy i pozwoli uniknąć uszkodzeń dętki, opony i obręczy.
Dlaczego nie każdy rower napompujesz na stacji?
Wentyle samochodowe są popularne w mniejszych oponach - do wielkości 24-26 cali. Takie opony możemy z powodzeniem napompować, udając się na stację benzynową. - Niestety w nowszych jednośladach albo w większych oponach są już wentyle typu presta, których nie użyjemy na stacji - mówił gość Czwórki. Chodzi o ciśnienie, które w wentylach samochodowych nie utrzymuje odpowiednio wysokich wartości. - Jeśli w rowerach szosowych ciśnienie w oponach wynosi do 10 barów, to samochodowy wentyl sobie z tym nie poradzi i będzie puszczał powietrze - tłumaczył.
Nie tylko smarowanie łańcucha. Co naprawiać samodzielnie?
Jeśli dajemy sobie radę sobie ze smarem i śrubokrętem, możemy przeprowadzić podstawowy serwis roweru samodzielnie, m.in. nasmarować łańcuch. - W tym celu warto wykorzystać specjalną oliwkę. Jeśli jeździmy po mieście, można wykorzystać rzadszą oliwkę, jeśli planujemy śmigać po bardziej wymagającym terenie i w deszczu - bardziej gęstą - radził Piotr Klimczak. - Jednak w celu przeprowadzenia poważniejszych napraw dobrze jest udać się do specjalisty, który nasmaruje i wyreguluje to, co trzeba - radził gość Czwórki. Czyszcząc nasz pojazd, unikajmy myjek ciśnieniowych. - Taka myjka wpycha nam brud tam, gdzie nie powinno go być, czyli m.in. pod uszczelki. Może się zdarzyć, że potem będziemy mieli znacznie większy problem niż tylko nienasmarowany łańcuch - zaznaczył.
Sprawdź też:
Rama, oświetlenie - jak dobrać sobie rower marzeń?
Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z jednośladem i chcemy kupić pierwszy rower, musimy przygotować się na wydatki. - Jeśli nie chcemy, by rower zawiódł nas podczas wycieczki, warto udać się do specjalistycznego sklepu, w którym eksperci wybiorą sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb i budżetu - mówił ekspert. Im bardziej jesteśmy zaawansowanymi sportowcami, tym więcej detali będziemy musieli skonfigurować. - Są ramy aluminiowe, karbonowe, różne napędy, w miarę potrzeb trzeba dobrać wszystko "pod siebie" - zaznaczał. - Im sztywniejsza rama i wyższy model roweru, tym szybciej będzie on przemieszczał się i bardziej ułatwiał naszym mięśniom pracę. Są też rowery elektryczne, które wspomagają swojego kierowcę.
Ci, którzy zaopatrzą się już w odpowiedni sprzęt, strój, i chcą wyruszyć na trasę, mogą zdecydować się także na przeróżne gadżety. - Oświetlenie roweru jest niezwykle istotne, powinniśmy je stosować całodziennie, byśmy byli widoczni dla innych i sami widzieli to, co dzieje się wokół - mówił Piotr Klimczak. - Odradzam zakładanie wszelkiego typu słuchawek, które izolowałyby nas od otoczenia, podobnie jest z montowaniem smartfona na kierownicy. Patrzenie wciąż na mapę może nas rozpraszać. Skupmy się po prostu na jeździe i czerpmy z niej radość - zaznaczał ekspert.
18:53 rowery PR4_AAC 2023_05_12-14-10-43.mp3 Piotr Klimczak radzi, od czego zacząć tegoroczną przygodę z jednośladem (4. bieg/Czwórka)
***
Tytuł audycji: 4 bieg
Prowadzi: Piotr Galus
Gość: Piotr Klimczak (RoweryWarszawa.pl)
Data emisji: 12.05.2023
Godzina emisji: 14.15
kd