Słuchacze Czwórki doskonale znają nasz plebiscyt Nieprzeciętni, w którym od lat doceniamy osoby wyróżniające się niebanalnym hobby, niesamowitą pracą, osiągnięciami czy działaniami. Do konkursu może się zgłosić każdy, ale można też zostać zgłoszonym. Wystarczy spełnić dwa warunki: mieć nie mniej niż 18, ale nie więcej niż 35 lat, i wypełnić formularz.
ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<
W 2017 i 2019 roku do plebiscytu Nieprzeciętni zostali zgłoszeni m.in. Jakub Kłosok i Katarzyna Parzuchowska. Weronika Puszkar postanowiła sprawdzić, jak potoczyły się ich kariery.
Samochody i architektura
Od udziału Jakuba Kłosoka w plebiscycie minęło 5 lat. Dziś prowadzi swoją firmę, ukończył architekturę. - Czas udziału w Nieprzeciętnych to był dobry czas - wspomina finalista plebiscytu. - Byłem wtedy studentem, startowałem z moimi projektami aut. Do konkursu zgłosiła mnie pani Monika z Biura Karier Politechniki Rzeszowskiej. W tamtym czasie wykazywałem inicjatywę, promowałem siebie, pokazywałem prace, rysunki, rzeźby aut - dodaje.
Jakub Kłosok wspomina swoje pierwsze kroki w projektowaniu, prace z rzeźbami i rysunkami, naukę proporcji. - Ta pasja wzięła się z zamiłowania do motoryzacji. Jestem z wykształcenia architektem, ale zawsze starałem się dotrzeć do świata motoryzacji - opowiada.
Plebiscyt Nieprzeciętni był ważnym punktem w jego karierze. - Nieprzeciętni to zobowiązanie, ale też okno do pokazania się, znalezienia ciekawych osób, projektów, do rozmowy z innymi ludźmi z ciekawymi pasjami - podsumowuje gość Czwórki. - Plebiscyt daje różne punkty widzenia na wiele spraw i inspiruje do działania - dodaje. - Nieprzeciętność to dążenie do swojego, mimo przeciwności. Trzeba się uprzeć, działać i się nie poddawać.
20:18 czwórka strefa prywatna 22.03.2022.mp3 Jak udział w plebiscycie Nieprzeciętni wspominają jego finaliści (Strefa Prywatna/Czwórka)
Wsparcie w kryzysie
Finalistką Nieprzeciętnych 2019 została m.in. Katarzyna Parzuchowska, która od lat działa na rzecz osób po kryzysach psychicznych. - Dzięki plebiscytowi Nieprzeciętni poczułam się wyróżniona i doceniona - podkreśla w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Dziedzina, w której działam, to nie jest łatwy temat. Osoby po kryzysach psychicznych nie są doceniane, słyszą, że są gorsze. A tu w Czwórce jury stwierdziło, że jestem nieprzeciętna. To wpłynęło na mnie, na moje postrzeganie siebie - dodaje.
Do plebiscytu Nieprzeciętni Katarzynę Parzuchowską zgłosiła doktor Joanna Krzyżanowska. Panie wspólnie działały w jednej z fundacji, która łączy osoby po kryzysach psychicznych, które działają jako edukatorzy. - Moje, czy innego edukatora, osobiste doświadczenie kryzysu to przekaz, który trudno zignorować. Takie przeżycie jest prawdziwe - podkreśla i zdradza, że wciąż działa na rzecz antystygmatyzacji osób po kryzysach psychicznych, współtworzy też teatr Kryzys.
Plebiscyt Nieprzeciętni to szansa dla każdego. Wystarczy wypełnić formularz. ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<
Plebiscyt Nieprzeciętni 2022 ma na celu zaprezentowanie ludzi, którzy w swojej pracy, środowisku robią rzeczy niebanalne, mają nietypowe zainteresowania, tworzą nieprzeciętne rzeczy. Jednym słowem wszystkich, których można określić mianem wyjątkowych.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Jakub Kłosok (finalista Nieprzeciętnych 2017), Katarzyna Parzuchowska (finalistka Nieprzeciętnych 2019)
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 20.07
pj