Cieplejsze dni sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Do biegów wracają ci, którzy zrobili sobie zimową przerwę, a także osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Na co zwracać uwagę, żeby wdrożyć się w treningowy rytm i żeby uniknąć kontuzji?
Małymi krokami
- Trzeba założyć, że nic nie robiliśmy zimą, jeżeli chodzi o aktywność. Niezależnie w jakiej formie skończyliśmy bieganie jesienią, trzeba wracać do niego tak, jakbyśmy zaczynali od zera - mówi Marek Dudziński z redakcji Runners World Polska. - Oczywiście z innego pułapu będą zaczynać osoby, które robią to po raz pierwszy, a inaczej osoby wracające do treningów, które były w stanie przebiec półmaraton.
Jak radzi specjalista, należy zaczynać powoli, małymi krokami i od krótkich dystansów. Zaznacza również, że osobom, które już mają doświadczenie, zbudowanie formy zajmie zdecydowanie mniej czasu, niż osobom początkującym. Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem, przed rozpoczęciem treningów powinni skonsultować z lekarzem swój stan zdrowia.
Nie ignoruj bólu
- Inna sytuacja jest w przypadku osób, które biegały i miały urazy. Te kilka miesięcy "nic nierobienia" mogły spowodować, że kontuzja zaleczyła się sama. Organizm się przecież regeneruje - tłumaczy rozmówca Michała Daniluka. - Jednak, jeżeli to było coś poważniejszego i nic z tym nie zrobiliśmy, uraz może się szybko odnowić i trzeba poznać przyczynę kontuzji.
Jak zaznacza Marek Dudziński, nie należy ignorować oznak bólu. Powodów jego nasilenia może być wiele. - Może być to kontuzja "przemęczeniowa", odnawiające się stany zapalne, wynikające ze złej biomechaniki lub nawarstwiających się urazów - wymienia. - Każdy ból jest pewnym sygnałem ostrzegawczym i nie mówimy tutaj o bólach mięśniowych po treningu. Nie wolno uważać, że samo przejdzie.
Posłuchaj także:
Cierpliwość i systematyczność
Wracając do treningów, należy zdać sobie sprawę, że nie wrócimy tak szybko do wyników sprzed przerwy. - Podczas zimy, gdy nic nie robimy, organizm się osłabia i wypada z rytmu. Możemy doświadczać trudności z powrotem do formy spowodowanej brakiem regularnego treningu - zauważa Weronika Kot, biegaczka Akademickiego Związku Sportowego UW. - Nie da się od razu wrzucić maksymalnych obciążeń i trzeba je dawkować.
W odbudowaniu formy potrzebna jest cierpliwość i systematyczność. Dobrze odpowiednio rozplanować sobie treningi z właściwym rozłożeniem obciążenia. - Zbyt szybkie rzucenie się na głęboką wodę, może spowodować kontuzję - podkreśla biegaczka. - Dotyczy to również powrotu do każdego rodzaju aktywności po dłuższej przerwie.
04:30 Czwórika/Rzobiegani - treningi po przerwie 18.03.2022.mp3 Jak rozpocząć treningi biegowe po przerwie? (Rozbiegani/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Rozbiegani
Prowadzi: Robert Grzędowski
Materiał przygotował: Michał Daniluk
Data emisji: 18.03.2022
Godzina emisji: 09.40
aw