Określenie "honor" w polskiej historii często łączone jest z bohaterstwem i patriotyzmem. - Dziś osoby niehonorowe według różnych kodeksów to ludzie skazani prawomocnym wyrokiem, lub ludzie, którzy nie spełniają norm. Przed wojną było to na przykład pozostawanie na utrzymaniu kobiety, nie będącej krewnym - tłumaczył Rostocki.
W Polsce działa m.in. Korporacja Akademicka "Sarmatia", studenckie stowarzyszenie młodych ludzi, których łączy głębokie przywiązanie do kultury narodowej, a także stosowanie wewnętrznego honorowego kodeksu. - W praktyce "Sarmatia" to społeczność, ludzie, którzy nawzajem sobie pomagają, których łączy przyjaźń i więzi braterskie - mówili w Czwórce Krzysztof Rojowski i Marcin Kamiński z "Sarmatii"
W rozmowie z Piotrem Firanem opowiadali m.in. o bogatej historii, założonej w 1908 roku w Sankt Petersburgu przez tamtejszych polskich studentów, organizacji. Dowiedzieliśmy się także, jak działają inne akademickie korporacje i czym dla ich nowych członków jest "rok próby". Goście Czwórki zdradzili też, jaka w tego typu organizacjach jest rola kobiet.
***
Tytuł audycji: "Się mówi"
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Krzysztof Rojowski i Marcin Kamiński (Korporacja akademicka "Sarmatia"), Aleksander Rostocki (Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich)
Data emisji: 8.03.2016
Godzina emisji: 15.10
kd/bch