Dzień Radia. Reportaże, które musisz znać

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 20:00
11 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Radia. Wśród wielu gatunków dziennikarskich, które prezentowane są m.in. na falach Czwórki, szczególne miejsce zajmuje reportaż.
Audio
  • Jak powstają reportaże radiowe? Jak stworzyć ciekawy reportaż? (Się mówi/Czwórka)
Kto tworzył najciekawsze, najbardziej barwne polskie reportaże?
Kto tworzył najciekawsze, najbardziej barwne polskie reportaże?Foto: Pixabay.com/Public Domain

Jednym z najbardziej znanych polskich reportaży i pierwszym, który otrzymał "radiowego Oskara", czyli nagrodę Prix Italia była "Śmierć słonia" autorstwa Witolda Zadrowskiego. Dziś coraz młodsi sięgają po mikrofon, by dokumentować rzeczywistość. - Trzeba trafić na temat, ciekawą historię, wydarzenie bardzo atrakcyjne dźwiękowo - tłumaczyły w Czwórce reportażystki Polskiego Radia Beata Kwiatkowska i Olga Mickiewicz. Podkreślały, jak istotny w tworzeniu reportażu jest pomysł na jego konstrukcję. - Trzeba wiedzieć, co chce się poprzez nagrania przekazać - mówiły.

Zobacz także: Reportaże w Czwórce <<<

W programie zdradzaliśmy tajniki przygotowywania reportaży radiowych, a bohaterki audycji opowiadały o najciekawszych sytuacjach, które przydarzyły im się podczas reporterskiej pracy. W materiale Jakuba Jamrozka wysłuchaliśmy zaś m.in. rozmowy z Ireną Piłatowską, redaktor naczelną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która mówiła o bogatej tradycji i historii polskiego reportażu i zdradziła, kto i kiedy nagrał pierwszy reportaż w całości poza radiowym studiem.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotował: Jakub Jamrozek

Goście: Beata KwiatkowskaOlga Mickiewicz-Adamowicz (dziennikarki Czwórki, reportażystki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 15.00

kd/mc

Czytaj także

Stan wojenny. Młodzi Polacy chcą wiedzieć coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 17:40
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wprowadzono w Polsce stan wojenny. W 34. rocznicę tych wydarzeń, sprawdzamy, co o historii wiedzą młodzi Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Sochacki o podróżach, które uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:40
- Podróże to jest uniwersytet życia. Jak lubisz się uczyć, podróżujesz do samego końca - tłumaczy Andrzej Sochacki tuż przed kolejną wyprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kodeks honorowy. Współcześni rycerze są wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:56
- Dawniej, jeśli ktoś poczuł się obrażony, wysyłał sekundantów do osoby, która go obraziła. Dziś to wygląda nieco inaczej - mówił Aleksander Rostocki ze Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.
rozwiń zwiń