W szponach gruzińskiej gościnności

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 11:00
- Legendarna serdeczność Gruzinów bywa obezwładniająca. Można wpaść w niewolę ich gościnności na dwa dni - opowiadała Anna Janicka-Galant z portalu "Oblicza Gruzji". A gdy już się to stanie, nie unikniemy na pewno smaku chinkali czy chaczapuri.
Audio
Kołduny chinkali to jeden z najważniejszych specjałów kuchni gruzińskiej
Kołduny chinkali to jeden z najważniejszych specjałów kuchni gruzińskiejFoto: pixabay (domena publiczna)

Pierwsze z tych dań to najsłynniejsza potrawa kuchni gruzińskiej - kołduny wypełnione mięsem i bulionem oraz, w zależności od regionu, różnymi przyprawami. Chaczapuri z kolei to "gruzińska pizza" i idealne danie dla goszczących na Kaukazie jaroszy.

Gruzinom udało się zachować swą odrębną kulturę nie tylko w dziedzinie kulinariów, choć ostatnie dwa stulecia spędzili głównie pod panowaniem rosyjskim, a następnie radzieckim. Z czasów sowieckich pozostały im dwuznaczny sentyment do ich krajana Józefa Stalina oraz ogromne betonowe jaja i dyski...

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzą: Michał Migała, Mariusz Infulecki

Data emisji: 8.02.2015

Godzina emisji: 6.40

mm/mg

Czytaj także

Alfred Nobel i jego herbaciane pola w Batumi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 20:00
Gruzińskie plantacje rozsławiły w swojej piosence Filipinki. Okazuje się, że uprawy herbaty w tym kaukaskim kraju pojawiły się za sprawą... Alfreda Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie. "Dwa tygodnie to za mało, żeby poznać ten kraj"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 16:00
- Hałas, śmieci na ulicach i zwierzęta - tak Indie witają turystów - opowiada podróżniczka Małgosia Gawlik. - Wystarczy jednak pobyć tam dłużej, żeby pokochać ludzi i kraj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat w Boliwii - wyprawa życia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 12:00
Sześć miesięcy w maleńkiej wiosce na przeciwległej półkuli. Aleksandra Kania wybrała się do Boliwii w ramach programu EVS, czyli wolontariatu europejskiego.
rozwiń zwiń