A rozmawialiśmy z nimi między innymi o tym, jak zmienia się życie rodziny, gdy pojawi się w niej osoba dotknięta niepełnosprawnością. - Dziecko niepełnosprawne zmienia rodzinę w sposób ekstremalny. Cała uwaga skupia się na jego potrzebach. Na początku jest szok, niedowierzanie - tłumaczyła Emilia Bagorro. To ciągła walka o zdrowie, którą nie każdy jest w stanie wytrzymać - obecnie statystyki wskazują, że aż 7 na 10 ojców opuszcza rodziny dzieci niepełnosprawnych.
Jak pomóc rodzicom w zmianie nastawienia? - Przede wszystkim wsparcie psychologiczne może utrzymać spójność rodziny - wyjaśniała prof. Grażyna Dryżałowska. Jak przekonywały jednak zaproszone matki, w Polsce nie jest łatwo taką pomoc uzyskać. - Sami musieliśmy szukać pomocy na oślep. Nikt nam nie wskazał odpowiednich metod. Traciliśmy dużo czasu na to, żeby zrozumieć, że to nie jest nasz koniec - przekonywała Beata Niewiarowska.
Grażyna Dryżałowska Pojawienie się dziecka niepełnosprawnego obniża status materialny rodziny. Najczęśniej to właśnie matki rezygnują z ambicji zawodowych
W opiece nad niepełnosprawnymi najważniejszy jest optymizm, a ich opiekuni stają się osobami wielozawodowymi - terapię w domu prowadzą do świtu do nocy. W audycji rozmawialiśmy o reakcjach otoczenia na niepełnosprawność, wyjaśnialiśmy dlaczego nie należy przypinać etykietek rodzicom niepełnosprawnych dzieci oraz, w świetle wprowadzonej niedawno ustawy "Za życiem", rozważaliśmy, jakiej pomocy instytucjonalnej potrzebują rodziny dotknięte tym problemem. Przekonywaliśmy również, że niepełnosprawny członek rodziny wymaga opieki przez całe życie.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Katarzyna Kornet
Materiał: Michał Piwowarek
Goście: Beata Niewiarowską (mama Szymona i Mateusza), Emilia Bagorro (mama Basi i Piotrusia) i prof. Grażyna Dryżałowska (Zakład Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Specjalnej UW)
Data emisji: 14.11.2016
Godzina emisji: 15.10
jsz/gs