Instynkt przetrwania - przeszkadza, czy pomaga przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 12:00
- Nawet sami o sobie wiemy tylko tyle, na ile nas sprawdzono - mówił o instynktownych reakcjach ludzi psycholog wychowawczy Jarosław Żyliński. I podkreślał, że wcześniej są one wlaściwie nie do przewidzenia.
Audio
  • Czym różnią się instynkty od odruchów? Jakie inne instynkty nami kierują? Są pułapką czy sposobem naszej natury na przetrwanie? (Strefa Prywatna/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/everst

horror 1200.jpg
Psychopata mieszka w każdym z nas?

Obok instynktu - jak przekonuje Jarosław Żyliński - w sytuacjach ekstremalnych działamy także pod wpływem tego, co wpojono nam w dzieciństwie. - Jeśli byliśmy wychowywani w kulturze "społeczności", być może jest większa szansa na to, że obronimy kogoś, zasłaniając go własnym ciałem. Ale w kulturze indywidualistycznej, panującej obecnie w Europie Zachodniej, gdzie każdy nastawiony jest na siebie, jest to mało prawdopodobne - podkreślał ekspert. Jak tłumaczył, ludzie są "jednym z gatunków zwierząt". - Choć mamy dużo samokontroli, ważne jest, by dać sobie więc prawo do podążania za własnymi instynktami - mówił.

W rozmowie z Beatą Kwiatkowską Jarosław Żyliński omawiał i tłumaczył także kontrowersyjne reakcje bohaterów niektórych filmów, m.in. szwedzkiego obrazu "Turysta", w którym - w obliczu lawiny - ojciec rodziny zamiast zadbać o jej bezpieczeństwo ratuje siebie i… telefon komórkowy. W programie dowiedzieliśmy się także, czym różnią się instynkty od odruchów, i jakie instynkty nami kierują na co dzień. Czy instynkt jest pułapką, czy raczej skutecznym sposobem na przetrwanie?

Jarosław Żyliński Instynkt pcha nas do różnych zachowań, działa automatycznie. Sterować możemy wyłącznie naszą wolą, a to, że wymagamy od mężczyzn, by bronili kobiet i dzieci jest kwestią tradycyjnych ról społecznych. Nie każdy z nich musi mieć to wpisane w instynkt

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Jarosław Żyliński (psycholog wychowawczy)

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

Asertywność, czyli zdrowe odmawianie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 09:30
Co zrobić, aby inni nie wchodzili nam na głowę? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w "Strefie Prywatnej", a pomaga nam w tym psycholożka i psychoterapeutka Adriana Klos, autorka książki "Asertywność. Klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tłumie bezpieczniej... czy warto być jak inni?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 11:30
To, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami jest oczywistością. W pewnych sytuacjach jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy byli. Dlaczego tak się dzieje i co tak naprawdę znaczy być sobą - w "Strefie Prywatnej" spytaliśmy o to studentkę psychologii Paulę Pyrcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wewnętrzna jędza. Kim ona jest i jak ją ujarzmić?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:30
- Jędza to jest nasza fałszywa wewnętrzna przyjaciółka, która nie wierzy w nasze zdolności i próbuje nas asekurować przed upadkiem - tłumaczyła w Czwórce Joanna Godecka, coach i terapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń