"Pokolenie Ja". Jacy są dziś 30-latkowie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:20
- Żyją w tłumie ludzi, mają dużo znajomych, nawiązują wiele relacji. Funkcjonują w różnych kontekstach, w różnych łańcuchach, ale bywają samotni - mówi kulturoznawca, dr Karol Jachymek. 
Audio
  • "Pokolenia Ja". O współczesnych 30-latkach (Strefa Prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

Karol Jachymek Istnieje tendencja, by "przyjaciółmi" nazywać wszystkie osoby w naszym otoczeniu. Ale dla współczesnych 30-latków grupa rówieśnicza jest dużo ważniejsza niż na przykład kontakt z rodzicami

"Pokolenie Ja" pokolenie współczesnych 30-latków zdefiniował w swojej książce niemiecki felietonista Michael Nast. - Dostaliśmy zbiór bardzo ciekawych historii, anegdot i obserwacji dotyczących dysfunkcyjnej sfery rozwijającego się Berlina. Ale niektóre ze spostrzeżeń dotyczą całej generacji - przekonuje rozmówca Kuby Jamrozka.  

Książka Nasta już w podtytule - "Niezdolni do relacji" - sugeruje jaki jest największy problem tego pokolenia. - Mamy do czynienia z atomami, które się od siebie odbijają. Tworzą własny świat i w nim trwają - dodaje Jachymek.

Czytaj także
Sarah Jessica Parker 1200x660.jpg
Szczęśliwa singielka. "Zyskujesz pewność siebie, której nikt ci nie odbierze"

Dlaczego młodzi ludzie w dzisiejszych czasach z takim trudem budują trwałe związki? Dlaczego są tak bardzo skupieni na sobie? Kim są mingle? Jaki wpływ na nasze oczekiwania ma praca, środowisko i media? O tym m.in. innymi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Karol Jachymek (kulturoznawca, School of Ideas Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/kd

Czytaj także

Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety udanego związku. "Sztuką jest wspólne dojrzewanie"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 12:50
- Na początku z reguły jest cudownie. Potem, żeby nam się relacja nie rozjechała, należy pamiętać i zaakceptować to, że każdy z nas się zmienia - tłumaczy psycholog Dorota Minta.
rozwiń zwiń