Wiele osób nie korzysta z wolnej niedzieli, bo już myśli o poniedziałkowej pracy. Zaczyna je boleć brzuch, głowa, wpadają w kiepski nastrój, borykają się ze spadkiem energii. To wszystko mogą być objawy wypalenia zawodowego. - Mnie samą też dotknęło coś podobnego - przyznaje autorka książki "Pokochaj poniedziałki". - W połowie niedzieli miałam już takie nieprzyjemne uczucie i świadomość "jutro znowu poniedziałek i trzeba iść do pracy" - to nie było fajne uczucie. Świadczyło o tym, że syndrom wypalenia zawodowego zaczął mnie dopadać - dodaje.
Praca zaczęła mi odbierać możliwość relaksowania się w weekendy. W sobotę leczyłam migrenę po tygodniu pracy, a niedziela służyła zamartwianiu się tym, że idzie kolejny tydzień Joanna Karpeta
Wypalenie zawodowe to czas, gdy przestajemy cieszyć się życiem, myślimy o pracy i zamartwiamy się nią, dopada nas brak komfortu i radości. A na tym cierpimy my sami, nasza rodzina i nasze hobby. - By uniknąć wypalenia zawodowego warunkiem koniecznym wcale nie jest lubienie naszej pracy - zwraca uwagę gość Kuby Jamrozka. - Może nam ona dawać inne profity np. zarabianie pieniędzy niezbędnych do realizacji swojej pasji - dodaje.
Jak unikać wypalenia zawodowego? Czy przestrzeganie podziału dnia na 8 godzin pracy, 8 godzin relaksu i 8 godzin snu może nas ustrzec przed wypaleniem? Czy dieta i sport też mogą coś tu zdziałać? O tym m.in. rozmawialiśmy w "Strefie prywatnej".
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Joanna Karpeta (coach, trener biznesu, ekspertka w dziedzinie rozwoju osobistego i budowania relacji społecznych, założycielka Motivado, autorka książki "Pokochaj poniedziałki")
Data emisji: 5.11.2018
Godzina emisji: 20.09
pj/ac