- Hazard zmienia życie różnym ludziom w różny sposób, zależy jak z niego korzystają i na jakim etapie życia dają sobą zawładnąć - mówi Piotr Gronkiewicz, profilaktyk uzależnień i prezesem Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Trybu Życia w Abstynencji Od Gry Nie Gram. - Hazard moje życie zmienił diametralnie - dodaje.
Wszystkie pieniądze, jakie się przegrywa są za duże. Hazardzista, w czynnym uzależnieniu, ma dwa zajęcia w życiu: zarabianie, organizowanie pieniędzy i przegrywanie ich Piotr Gronkiewicz
Piotr Gronkiewicz nie gra już od 19 lat. W Czwórce opowiada jakim człowiekiem był zanim wpadł w hazardową pułapkę. - Nie radziłem sobie z rzeczywistością, choć była dla mnie przyzwoita i dobra - wspomina. - Stres powodował, że poszukiwałem ucieczki - początkowo był to sport wyczynowy, potem zrezygnowałem ze sportu, wszedłem w alkohol i gry - dodaje.
Okazuje się, że niewinna zabawa może stać się kłopotem. Gra w karty, zdrapki, obstawianie zakładów mogą prowadzić do silnego uzależnienia. Ten nałóg dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć naukowcy widzą niuanse w tych uzależnieniach, inne wybory gier. Niestety nie jest on też obcy seniorom. Jak wygląda terapia takiego uzależnienia? Czy hazardzista jest w stanie sam dostrzec swój nałóg i czy może być nim zmęczony? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy Prywatnej".
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Piotr Gronkiewicz ( profilaktyk uzależnień i prezesem Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Trybu Życia w Abstynencji Od Gry Nie Gram), dr psychologii Bernadetta Leonek-Kuleta (adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego KUL, specjalistka psychoterapii uzależnień)
Data emisji: 27.09.2018
Godzina emisji: 20.09
pj