Ludzie skrajnie uzależnieni przestają jeść i pić, by nie wychodzić do toalety. Do zmęczenia psychicznego ciągłą adrenaliną dochodzi więc także fizyczne wyczerpanie organizmu. dr Madgalena Rowicka
Jak tłumaczyła dr Magdalena Rowicka, dotychczas panowało błędne przekonanie, że w grach online uzależnia możliwość kontaktu z innymi. - Tymczasem wciągają głównie gry z fabułą: są świetnie zaprojektowane, a jeśli ktoś lubi światy fantasy, to może się w nich zapomnieć - mówi dr Magdalena Rowicka. - Niektórzy także boją się nawiązywać nawet relacje, nawet te w sieci, więc wybierają gry "bezpieczniejsze", "single player", albo "offline", bez przymusu kontaktu z drugim człowiekiem. Ci ludzie są sami ze sobą i zamykają się w swoich światach.
ZOBACZ TAKŻE Uzależnienie og pasji. Gdy hobby staje się nałogiem >>>
Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak to zatrzymać?
W Polsce z uzależnieniem od gier komputerowych zmaga się blisko dwieście tysięcy osób, czyli 0,5 proc. populacji. Największa grupę stanowią osoby w wieku 18-35 lat. - To oznacza, że u tych ludzi problem musiał się rozwijać, gdy byli dziećmi. Nikt nie dostrzegł wówczas problemu - mówił ekspertka.
Czy każdy gracz to nałogowiec? Kim jest statystyczny komputerowy ćpun? Co jest źródłem uzależnienia? Jaka jest świadomość tego problemu w Polsce? Gdzie szukać pomocy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także m.in. rozmowa z Łukaszem "Jeffrejem" Chmielem. Czy gospodarz audycji "Strefa gamingu był uzaleznuiony od wirtualnego świata? ZOBACZ WIĘCEJ Audycja "Strefa gamingu" >>>
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: dr Magdalena Rowicka (Instytut Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej, ekspertka od uzależnień behawioralnych)
Data emisji: 31.01.2019
Godzina emisji: 20.08
kd