Leczenie słowem. Na czym polega terapia z książką?
Stres, kryzys emocjonalny, wypalenie, depresja wcale nie muszą być wyłącznie źródłem cierpienia. Można wykorzystywać tkwiący w nich potencjał rozwojowy, by zmieniać swoje zachowania na bardziej produktywne. - Emocje są potrzebne, gdyby nie było trudnych chwil nie docenialibyśmy pozytywnych elementów w życiu - tłumaczył Andrzej Bubrowiecki. - Działamy na zasadzie kontrastów, więc życie bez stresów, w nieustannym optymizmie i zadowoleniu, byłoby patologiczne - mówił ekspert. Jak przekonywał, właściwe rozpoznanie u siebie emocji negatywnych i odróżnienie ich od tych pozytywnych, determinuje nasze zachowania. - Tak naprawdę emocji jest niewiele. Zdziwienie, radość, smutek - te najłatwiej rozpoznać, bo w pisane są w nasz gatunek. Emocje wyższe, jak żal, poczucie winy czy zachwyt znacznie trudniej nazwać. W trudnych momentach wyłącza nam się umiejętność racjonalnego myślenia, stres przejmuje kontrolę - mówił ekspert.
Emocje ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem, napędzają do działania - nie ma lepszego paliwa. Powodują, że świat jest bardziej kolorowy, dają nadzieję, gdy zawiodą racjonalne argumenty. Pokazują nam, co jest ważne, a co nie, i są elementem decydującym o budowaniu więzi między ludźmi Andrzej Bubrowiecki
Na czym polega trening techniki uważności? Czym jest "mózg trzewi" i jakie wysyła nam sygnały? które emocje można kontrolować, a na które nie mamy wpływu? Dlaczego i w jaki sposób warto budować "bank dobrych emocji", czym jest "emocjonalny dołek" i jak go odróżnić od zwykłego stresu? Jak przepracowywać swoje problemy i wychodzić z nich silniejszym? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Gość: Andrzej Bubrowiecki (coach, trener technik mentalnych, autor książki "Jak wyjść z dołka emocjonalnego?")
Data emisji: 23.01.2019
Godzina emisji: 20.08
kd/kul