Przebaczenie - kiedy warto wybaczyć bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 14:00
Rodzina jako pierwsza komórka społeczna przekazuje nam określone matryce zachowań. Nie zawsze te zachowania są takie, jakich oczekujemy, a to, czego brakowało nam w dzieciństwie po latach "odzywa się" w dorosłym życiu. 
Audio
  • Traumy z przeszłości. W jaki sposób ukształtowali nas nasi rodzice? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freephotos/Pixabay

Istota prawdziwego przebaczenia to coś więcej, niż zapomnienie o krzywdzie. Nie wystarczy powiedzieć, lub usłyszeć, że "nic się nie stało" dr Hanna Elżanowska

Jak poradzić sobie z traumami z przeszłości? Czy można wybaczyć brak miłości? I czy zawsze warto to robić? - Przebaczenie jest procesem, który nie zawsze się dokonuje. Żaden z nas nie ma obowiązku przebaczać drugiej osobie, zwłaszcza, że jest to proces trudny - wyjaśniała dr Hanna Elżanowska, psycholog, psychoterapeutka z poradni Probalans.

"Trudne dzieciństwo" nie jest taryfą ulgową, którą możemy usprawiedliwiać nasze niepowodzenia. Traumy z przeszłości nie zwalniają nas z odpowiedzialności za to, co robimy, jako dorośli dr Hanna Elżanowska

- Częściej niż do wybaczenia, dążymy do pojednania z osobą, która w naszym poczuciu zawiniła, lub czegoś pozbawiła. Przebaczenie, to długotrwały, wymagający zaangażowania proces, który nie każdy jest w stanie osiągnąć - tłumaczyła psycholog.

Czy każdy z nas powinien rozliczyć się ze swoją przeszłością? Jak przepracować traumy? Czy są sytuacje, których nie powinniśmy przebaczać? W jaki sposób kształtują nas relacje rodzinne i dlaczego nie powinniśmy tłumaczyć każdej porażki tzw. trudnym dzieciństwem? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Hanna Elżanowska (psycholog, psychoterapeutka z poradni Probalans)

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kd

Czytaj także

Czy można być szczęśliwym bez coachingu i terapii?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 10:00
Badania wskazują, że z pomocy terapeutów korzysta coraz większa grupa Polaków. Niektórzy spotkanie z psychoterapeutą traktują jako profilaktykę dla naszego zdrowia psychicznego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nasze społeczeństwo od wieków jest obciążone kultem picia alkoholu"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
- Przy uzależnieniach bardzo często powtarzamy schematy wyniesione z domu - mówi Robert Banasiewicz, pedagog. - To wzorce nas determinują, uzależnieni często powtarzają "nie chcę być jak mój ojciec", ale stajemy się tacy sami albo podobni - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego ludzie odbierają sobie życie?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:00
Każdego roku ponad 800 tys. osób na całym świecie skutecznie odbiera sobie życie, przy czym rośnie wśród nich liczba ludzi młodych. Prób samobójczych jest jeszcze więcej. Jak nauczyć się czytać sygnały wysyłane przez osoby potrzebujące pomocy i jak takiego wsparcia udzielać?
rozwiń zwiń