Wspólnota Emmaus. Jak pomagać najuboższym na całym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 15:20
Organizacje, które promują pracę wolontariuszy z reguły stawiają ograniczenia, m.in. wiekowe. Tymczasem w Emmaus, organizacji zajmującej się problemem ubóstwa, bezrobocia i bedomności, pomagać może każdy po ukończeniu 18. roku życia.
Audio
  • Jak wygląda codzienność we wspólnocie Emmaus? Rozmowa z Michaliną Nowak (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/Shutterstock.com

komputer studenci śmiech 1200.jpg
E-wolontariat. Jak skutecznie pomagać nie wychodząc z domu?

Organizacja Emmaus założona została w 1949 przez ojca Piotra, czyli Henriego Grouèsa. - Patrząc na biedę i głód na francuskich ulicach, zwrócił się do ludzi dobrego serca, by przynieśli to, czego sami nie potrzebują. Darów było tyle, ze akcja przerosła jego wyobrażenia - opowiadała Michalina Nowak. Dziś Emmaus działa w 35 krajach na 4 kontynentach i w ponad 300 grupach. - Wolontariusze pracują tam cztery dni w tygodniu, czyli mniej niż tzw. "compagnones", członkowie Emmaus. Praca w wielkim magazynie przy segregowaniu darów, była wymagająca fizycznie, a dni podporządkowane pewnym schematom, śniadania i obiady "na wypasie" i o konkretnych godzinach. Godziny pracy także - wspominała Nowak.

boliwia kobiety owce 1200.jpg
Wolontariat w Boliwii. "To była wyprawa życia"

Pierwsza polska wspólnota Emmaus powstała w Lublinie. Kim są mieszkańcy wspólnoty zwani "compagnones" i jak wygląda ich codzienność? Czego można się nauczyć od ludzi, którzy pozornie nic nie mają? Co trzeba zrobić, by dostać się na wolontariat do francuskiej siedziby Emmaus, i co na miejscu zapewnia organizacja swoim pomocnikom? Dlaczego na miejscu zamiast młodych radosnych ludzi Michalina zastała 50 mężczyzn różnych narodowości i wieku, i dlaczego, by zostać wolontariuszem Emmaus nie trzeba biegle władać językiem francuskim? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Goście: Michalina Nowak (wiceprzewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów, która spędziła w Emmaus Peltre we Francji 3 tygodnie)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Czytaj także

Studia w Tuluzie. Długie wykłady, rugby i rzeka

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 18:13
W tym mieście na południowym zachodzie Francji Michał Jackowski studiował europeistykę, a w Czwórce opowiedział, dlaczego warto jechać na Erasmusa do Francji i obalił niektóre stereotypy na temat Francuzów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziel się swoją pasją. Spędź lato kreatywnie i mobilnie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 18:05
Letnie uniwersytety w towarzystwie młodych ludzi z różnych stron świata, wspólne podróże pociągiem, wolontariat w zapalnych miejscach świata czy wymiany międzykulturowe - w "Dajesz radę" o ofertach skierowanych do młodych ludzi przez organizację AEGEE opowiadała członkini jej zarządu Ewa Nowakowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat w Indonezji. "To praca, a nie wakacje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 17:20
Indonezja to kraj 17 tysięcy wysp. Na każdej panują inne zwyczaje, kultura. - Szukałam ofert wolontariatu w całej Azji, aplikowałam też do Iranu i Indii. Wiedziałam tylko, że chcę pracować z dziećmi. Udało się z Indonezją i dziś bardzo się z tego cieszę - mówiła Jolanta Lisicka, która w tym kraju spędziła cztery miesiące.
rozwiń zwiń