Praca ambasadorów, dyplomatów od wieków polegała na tym, żeby zbierać różne informacje, nie tylko te oficjalne, te które pojawiały się w gazetach, w oficjalnej korespondencji. To się od wieków nie zmieniło Łukasz Walewski
Pojawienie się mediów społecznościowych to bez wątpienia największa rewolucja w wielowiekowej historii dyplomacji. - Ja w mojej książce nie analizuję kampanii wyborczych czy zachowania konkretnych polityków w poszczególnych krajach. Podejmuję się analizy polityki międzynarodowej i dyplomacji w kontekście social mediów - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. - W książce wychodzę od plotki. Na przykład na przełomie XIX i XX wieku, ambasadorowie i dyplomaci mieli wręcz nakaz by swoje partnerki, swoich partnerów wykorzystywać do zbierania plotek. A w XXI wieku blisko 72 miliony ludzi obserwuje Donalda Trumpa na Twitterze - dodaje.
Ostatnio możemy mówić o pojawieniu się nowego zjawiska, które nazwano "twiplomacy" ("twi" od Twitter, "plomacy" od diplomacy), czyli dyplomacja na Twitterze. - Przez media społecznościowe zmieniło się wszystko - podkreśla gość Czwórki. - One wywróciły obraz dyplomacji, ona wymyka się spod kontroli. Politycy dostali narzędzia, nikt nie dał im know how, jak z tego korzystać - dodaje.
Koniec manipulacji na Instagramie. Walka z fake newsami
Trolling w nowym świecie
Nie bez znaczenia dla świata polityki jest też trolling, który dziś ma się świetnie, a i fake news święci triumfy, jako przykład przywołuje spór z 2018 roku, między Chinami a Szwecją. Łukasz Walewski korzysta z następującej klasyfikacji trollingu:
- troll podpalacz - jego celem jest wywołanie burzy w dyskusji
- troll pedantyczny gramatyk - zwraca uwagę na Twoje przecinki
- troll wojownik - nigdy nie odpuszcza dyskusji
- troll ekspert - człowiek encyklopedia, będzie Cię zarzucał wszystkimi możliwymi źródłami, by udowodnić swoją rację
- troll złodziejaszek
- troll prześladowca
- troll dawca, który wyszuka wrażliwe informacje o tożsamości osoby po drugiej stronie
Jak fake newsy wpływają na świat?
Przyszłość będzie lepsza?
Brak instrukcji do korzystania z mediów społecznościowych wreszcie został dostrzeżony. Jako pierwsi podręcznik do social mediów stworzyli Brytyjczycy. Łukasz Walewski podkreśla, że oni od wieków przodują w kulturze dyplomacji.
Polityka w mediach społecznościowych przeszła ogromną ewolucję, zmieniła dystans między władzą, a obywatelem. Otwartym pozostaje pytanie, jak z tego korzystać.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Łukasz Walewski
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 8.25
pj