Weź na kolana kota. W czym może pomóc felinoterapia?
- Dogoterapia jako termin używany jest często w sytuacjach, które do końca terapią nie są - mówi Anna Skweres, hodowca psów rasowych, zajmująca się tą formą kuracji. - Terapia ma na celu usprawnienie, poprawę, wyleczenie, a słowo dogoterapia stosuje się często w kontekście zajęć edukacyjnych dla dzieci - dodaje.
10:54 czwórka dajesz radę 24.05.2021.mp3 Dogoterapia - na czym to polega? (Dajesz radę/Czwórka)
Gość Kacpra Kowalczyka podkreśla, że zupełnie czymś innym jest dogoterapia grupowa, a czymś innym indywidualna.
- Pies nie jest terapeutą, jest partnerem terapeuty, pracuje, żeby pomóc. Stwarza też element motywacyjny w pracy z dziećmi, które przy zwierzętach chętniej wykonują ćwiczenia, słuchają poleceń, mają większą motywację - wyjaśnia. - Psy świetnie odbierają dziecięce emocje. Dzieci to czysta emocja, którą pies odczytuje - dodaje. - Gdy zwierzę widzi niechęć dziecka - ustępuje, potrafi wyczekać na to, gdy ono będzie gotowe.
Anna Skweres prowadzi też dogoterapie indywidualne. Wtedy korzysta z określonego planu rozpisanego przez terapeutę. Wraz z psem prowadzi dziecko przez szereg czynności, ćwiczeń, w zależności od planu i oczekiwanego efektu. Inaczej wyglądają zajęcia dotyczące terapii ręki, a inaczej - ruchu ciała, czy zajęcia z osobami ze spektrum autyzmu, np. z zespołem Aspergera.
Jak wybrać psa?
Przy wyborze psa do dogoterapii nie decyduje jego rasa, ale cechy osobnicze konkretnego czworonoga. - Szczenięta nie rodzą się jako biała karta, mają swoje predyspozycje, niektóre są wysokoreaktywne, inne zdystansowane - zdradza gość Czwórki. - Wybór zwierzęcia do dogoterapii to obserwacja od chwili narodzin. Ich cechy widać już w kojcu poporodowym. To się rozwija przez kolejne tygodnie, a my to obserwujemy - dodaje.
Na tych psich predyspozycjach buduje się psiego pomocnika terapii. Taki pies nie może gwałtownie reagować na hałas, zwłaszcza w grupie dzieci. Nie może też reagować na strach dziecka, krzyczące dziecko, zapachy. W takich sytuacjach, jeśli sam czuje się zaniepokojony, powinien jedynie schować się za nogę swego przewodnika. - Wg mnie najlepiej wprowadzać psa do dogoterapii przez innego psa - ocenia specjalistka.
Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?
Posłuchaj także:
Podczas zajęć dogoterapii terapeuta dba o komfort dzieci, ale i psa. Ten ma do dyspozycji miejsce wyciszenia, a zajęcia podzielone są na aktywność i wypoczynek. - Psu pomaga też stały scenariusz zajęć - mówi gość Czwórki. - Podczas zajęć grupowych prowadzę zajęcia edukacyjne - poruszamy takie tematy jak: kim jest pies, co czuje, co myśli. Mówię, że pies nie różni się tak bardzo od ludzi. Wplatam w to elementy ruchowe - dodaje. - Podczas terapii indywidualnych zajmuję się ćwiczeniami dedykowanymi pod konkretną jednostkę. W obu przypadkach jednak nie można trzymać się sztywnych ram. Trzeba patrzeć, co nam pokazuje dziecko i co nam pokazuje pies - dodaje.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Anna Skweres (hodowca psów rasowych, zajmuje się dogoterapią)
Data emisji: 24.05.2021
Godz. emisji: 14.14
pj