Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?
Dzięki rejsom na ptaki wiemy m.in., że na polskim wybrzeżu znany nam z filmów przyrodniczych głuptak, wcale nie jest tutaj takim rzadkim gościem. Wystarczy wypłynąć kilka kilometrów od brzegu, by móc spojrzeć w oczy, i to dosłownie, temu wielkiemu morskiemu ptaszysku.
08:31 Czwórka/ Dajesz Radę - rejs na ptaki 26.04.2021.mp3 Z ornitologiem Samuelem Sosnowskim rozmawiamy o rejsach na ptaki (Dajesz Radę/Czwórka)
- Rejsy są dosyć popularną metodą obserwowania ptaków, szczególnie za granicą. Słyną z nich Wyspy Kanaryjskie, Madera, czy Kapsztad - mówi ornitolog Samuel Sosnowski. - Jest to bardzo fajna metoda obserwacji ptaków, bo w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zrobić wiele kilometrów. Na rejsie ptaki są o wiele bliżej i można im się przyjrzeć szczegółowo, a czasem trafić na fajniejsze gatunki. Poza tym komfort obserwacji jest inny niż z lądu.
Emocje towarzyszą praktycznie każdemu rejsowi, bo gdy zaobserwuje się naprawdę rzadki gatunek, na pokładzie zapanowuje prawdziwa euforia, szał i zamieszanie. - Trasy wyznaczam sam i są uzależnione od ilości występowania ptaków. Głównie pływamy na Zatoce Pomorskiej i blisko Kołobrzegu. Na morzu najciekawiej jest zimą i na przelotach - wyjaśnia gość audycji. - Rejsy planujemy organizować od września do maja. Okres od czerwca do sierpnia jest okresem mniej ciekawym, bo większość ptaków jest na lęgowiskach. Przez resztę roku mamy do czynienia z gatunkami, które u nas nie gniazdują. Pojawiają się np. różne gatunki kaczek - Uhla, Markaczka czy Lodówka. Poza tym mamy szansę zobaczyć ptaki alkowate - Alka, Nurzyk czy Nurnik - które przylatują do nas z Morza Północnego.
Posłuchaj także:
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"
Jak wyjaśnia specjalista, z brzegu rzadko można je zobaczyć, bo te gatunki trzymają się głównie wód otwartych i latają daleko od brzegu. Mewy, Wydrzyki czy Głuptaki podążają za statkami, które wzburzając wodę, powodują, że ryby wypływają bliżej powierzchni i są dla ptaków łatwiejszym łupem. Sytuacja na morzu jest bardzo dynamiczna i trzeba obserwować, co się dzieje dokoła. Rejs zaś jest niebywałą szansą, żeby przyjrzeć się z bliska i nauczyć rozpoznawać rzadziej występujące w Polsce gatunki ptaków. - Do najrzadszych należy głuptak, jego rozpiętość skrzydeł wynosi 3 metry, czyli więcej niż ma bielik. To olbrzymie ptaszysko, przy którym mewy wyglądają jak mikrusy - dodaje gość audycji.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Samuel Sosnowski (ornitolog)
Data emisji: 26.04.2021
Godz. emisji: 14.22
aw/kul