Lody, guma, cukier. Co jeść i jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:32
- Najważniejsze są dobre nawyki higieniczne. Jeśli rodzice od początku przyzwyczają dziecko do czyszczenia zębów, pielęgnacji i wizyt u dentysty, to wiemy co się z nami dzieje - mówi stomatolog, dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: George Rudy/Shutterstock.com

Lubisz mocną kawę i jeszcze mocniejszą herbatę? Masz problem ze zgrzytaniem zębami? Podpierasz brodę lub przez wiele godzin żujesz gumę? Najwyższy czas pomyśleć o zębach i zadbać o ich odpowiednią higienę, która nie ogranicza się do szczotkowania rano i wieczorem. Warto przy okazji przypomnieć, że lato to czas sprzyjający rozwojowi próchnicy.

- Wakacje to czas, gdy dajemy sobie pewien luz i nie jesteśmy wobec siebie mocno surowi. W jedzeniu możemy się skusić na produkty, które zawierają więcej cukru, a poza tym higiena, którą na co dzień stosujemy może być mocno ograniczona przez wyjazdy i odmienny tryb dnia - opowiada stomatolog.

Idealne szczotkowanie zębów powinno trwać pięć minut rano i wieczorem. O tym, jak należy to czynić, jakie szczotki są najlepsze i jak wraz z wiekiem zmienia się higiena jamy ustnej mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna (lekarz stomatolog)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 14.05

sm/jsz

Czytaj także

Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:20
 - Trzeba mieć świadomość, że organizm pozbawiony nagle nikotyny, będzie się buntował. Do tego dochodzą nawyki, związane m.in. z trzymaniem papierosa, których po latach ciężko będzie nam się pozbyć. Rzucanie palenia nie jest więc łatwe, trzeba to robić dwutorowo - mówiły psycholog Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detoks. Jak wspomóc oczyszczanie organizmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:55
Aby szybciej pozbyć się z organizmu szkodliwych związków chemicznych i toksyn, korzystamy z różnych metod. Które są najskuteczniejsze?
rozwiń zwiń