Kryminały do nauki języka szwedzkiego
Każdy chciał sprawdzić ten łatwy i szybki w przygotowaniu przepis. Jego autorką jest fińska blogerka kulinarna i artystka Jenni Häyrinen. Kiedy po raz pierwszy opublikowała przepis w 2019 roku, podobno w całej Finlandii ciężko było o ser feta. Ten wyjątkowy ser produkowany jest z mleka owczego i można go wyrabiać jedynie w niektórych regionach Grecji. Wraz z popularnością fety być może wzrośnie zainteresowanie językiem greckim, który nie należy do najłatwiejszych i dodatkowo ma inny alfabet.
Posłuchaj
18:59 Czwórka/Dajesz Radę ser feta 25.02.2021.mp3 Rozmawiamy o greckiej fecie i języku greckim (Dajesz Radę/Czwórka)
- Powiem szczerze, gdy po raz pierwszy przyjechałam do Grecji jako stypendystka Erasmusa, to język grecki był dla mnie po prostu szokiem - opowiada blogerka i pilotka wycieczek Dorota Kamińska. - Nie byłam sobie w stanie w ogóle nawet wyobrazić, że kiedykolwiek będę mówić w tym języku i że będę rozumieć Greków.
Obok innego alfabetu i dość trudnych reguł gramatycznych, w zrozumieniu języka greckiego nie pomaga szybkość wypowiadanych przez Greków zdań. - Grecy mówią niesamowicie szybko, można powiedzieć, że pierwszym etapem nauki tego języka jest rozróżnianie, gdzie kończy się, a gdzie zaczyna jedno i drugie słowo - mówi gość audycji. - Jest to język, który jest niepodobny do żadnego innego języka na świecie, więc wyłapanie pojedynczych słów bywa trudne. Moje początki były naprawdę bardzo ciężkie.
Niebieski i biały. To musi być Grecja
Zobacz także:
W języku polskim mamy trochę słów pochodzących z języka greckiego i z łaciny. Do nich należą między innymi słowa "dieta", "sympatia", pochodnym jest pediatra, bo "pedi" w języku greckim oznacza dziecko. Jest również wiele wyrazów, które w licznych językach brzmią tak samo lub bardzo podobnie, w greckim mają zupełnie inne brzmienie. - W wielu krajach na świecie mówimy tak samo np. na hotel, natomiast w języku greckim hotel to jest "xenodocheio" - do niczego niepodobne. Podobnie jest np. z wyrazem "policja", w Grecji na stróżów prawa mówimy "astynomia" - tłumaczy blogerka.
Zobacz także:
Nauki greckiego nie ułatwia również liczba występujących w tym języku czasów, wyjątków, zapisu jednej litery na pięć sposobów i jakże ważnego, odpowiedniego stawiania akcentu. - Język grecki jest niesamowicie śpiewny i tutaj każdy wyraz ma odpowiednio przypisane akcenty. Są naprawdę bardzo ważne i nawet podczas zapisu poszczególnych wyrazów trzeba akcent zaznaczać - wyjaśnia gość Czwórki. - Dlatego że jeden wyraz, który brzmi dokładnie tak samo, inaczej zaakcentowany potrafi zupełnie zmieniać swoje znaczenie. Więc akcentów trzeba się trzymać, bo jeżeli powiemy coś bez poprawnego ich użycia, druga osoba może nas nie zrozumieć właściwie.
W audycji o smakach kuchni greckiej opowiadał również szef kuchni "Be diet catering" Yannis Harutyun Margaryan.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Anna Hardej
Gość: Dorota Kamińska (autorka bloga "Sałatka po grecku", pilot wycieczek po wyspie Korfu), Yannis Harutyun Margaryan (szef kuchni Be Diet Catering)
Data emisji: 25.02.2021
Godz. emisji: 14.07
aw/pj