Kuchnia regionalna. Tropem smaków dookoła Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 14:11
Chrzanówka, prażnica, a może fizioły? W programie sprawdzimy, co w czasie świąt wielkanocnych jada się w różnych częściach Polski. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/JeniFoto

shutterstock carbonara spagheti 1200.jpg
Spaghetti carbonara. Jak przygotować oryginalne włoskie danie?

Chrzanówkę lanckorońską, czyli zupę na bazie świeżo utartego chrzanu i strząska - to jest zwarta masa z pokrojonych świątecznych wędlin oraz jajek z dodatkiem utartego chrzanu i przypraw - jada się w Małopolsce. Prażnica to zaś rodzaj jajecznicy. Może być smażona na różnych dodatkach, takich jak słonina, boczek albo nawet wędzona ryba. Co więcej, prażnica na wędzonym węgorzu widnieje na rządowej liście potraw tradycyjnych województwa pomorskiego. Taką formę jajecznicy jadają Kaszubi. Na Podhalu zaś popularne są fizioły - to danie z fasoli, jarmużu i suszonych śliwek, podawane z oscypkiem. 

Zobacz także:

Co jada się w różnych częściach Polski - sprawdzimy w sobotnie popołudnie.

***

Na audycję "Nie do przejedzenia" w sobotę (03.04) po godz. 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

kd

Czytaj także

Ptactwo, jaja i szafran - tradycje sprzed wieków na wielkanocnym stole

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:00
Na naszych wielkanocnych stołach od wieków, a z pewnością od dziesięcioleci, pojawiają się te same wielkanocne potrawy: żurek, biała kiełbasa i tradycyjnie przygotowane jajka, oraz przeróżne wypieki. Jaka jest ich historia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnia gastronomia. Zanim zamówisz, sprawdź, co piszą w sieci

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 18:40
W zeszłe wakacje Inspekcja Handlowa skontrolowała blisko 170 barów i restauracji. Okazało się, że w czterech przypadkach na pięć wystąpiły nieprawidłowości związane m.in. ze złym oznakowaniem oraz wydawaniem za małych porcji. 
rozwiń zwiń