Wielkie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 09:25
- Będziemy muzeum, które pozwala sobie na żart, ironię, czasem drwinę, ale również będziemy odpowiedzialnie pełnić rolę edukacyjną, obywatelską i będziemy zaangażowani w sprawy społeczne - mówi Szymon Maliborski przed otwarciem nowej siedzimy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 
Szymon Maliborski opowiadał o otwarciu MSN
Szymon Maliborski opowiadał o otwarciu MSNFoto: Karina Terzoni/ Czwórka

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przenosi się z budynku przy ul. Pięknej do nowej siedziby w samym sercu miasta, na pl. Defilad obok Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie nowego budynku odbędzie się w piątek, 25 października i łączy się z paradą pod hasłem "Delegacja Śliskich Spraw". O nowym starcie dla MSN-u opowiedział w audycji "Stacja Kultura" Szymon Maliborski.


Posłuchaj
15:46 CZWORKA Stacja Kultura 2024_10_23-18-37-27.mp3 Szymon Maliborski opowiadał o otwarciu MSN (Stacja Kultura/Czwórka)

 


- Tym, co pomoże nam sobie wyobrazić, czym będzie MSN, są programy i działania, które robimy wokół otwarcia. Chcemy pokazać różnorodność tego muzeum, ponieważ będą tam zarówno programy bardzo poważne, skupione naukowo i poruszające tematy społeczne, jak i frywolne, performatywne i być może całkiem niepoważne - opowiada Szymon Maliborski. 



Delegacja Śliskich Spraw

Parada ze starego budynku przy ul. Pięknej do nowej siedziby, nazwana "Delegacją Śliskich Spraw" zacznie się o godzinie 17.00 w dniu otwarcia. - Tytuł "Delegacja Śliskich Spraw" jest też o stąpaniu po niepewnej powierzchni, na której można się poślizgnąć, można zrobić trochę głupi krok, ale jest to krok pożyteczny, frywolny i wywrotowy i nawet jak się przewrócimy, to jest to element pewnej zabawy, w którym możemy wspólnie się odnaleźć - tłumaczy kierownik programowy otwarcia MSN-u. 

Zobacz też:

Wspólne przejście

- To, co możemy wziąć ze starej siedziby w dniu otwarcia nowej, to ludzi, pomysły, emocje i ducha przekory przy tym oficjalnym wydarzeniu. O godzinie 17.00 przy ul. Pięknej będzie można do nas przyjść, zabrać jakieś gadżety, które przygotowaliśmy, wziąć udział w występie chóru i się przebrać w jakiś strój - mówi gość Czwórki. Wydarzenie będzie nawiązywało do "wiedźmowości", dragu i kultury queerowej. 



Współtworzenie archiwum MSN-u

W dniu parady można przynieść jakąś swoją pracę artystyczną lub jakiś przedmiot, który stanie się częścią archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym będzie można znaleźć transparenty z parady i inne pamiątki z otwarcia. - Będzie to pewien list do przyszłości, zdeponowany na piętrze -2 w naszym archiwum, który będzie mógł potem funkcjonować w instytucji, albo na wystawie, albo w przyszłych opracowaniach - mówi kurator wydarzenia. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Alicja Michalska

Gość: Szymon Maliborski

Data emisji: 24.10.2024

Godzina emisji: 18.32

gV/wmkor

Czytaj także

Eksperymentalne utwory z Marcinem Lenarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 16:08
- Muzyka eksperymentalna to eksplorowanie obszarów, w których nie wiadomo, co się wydarzy - mówi Marcin Lenarczyk, który w muzycznym świecie jest znany pod pseudonimem DJ Lenar. W audycji "Studio X" w rozmowie z Norbertem Borzymem opowiedział o sensie i znaczeniu muzyki eksperymentalnej oraz przedstawił, co łączyło go z Eugeniuszem Rudnikiem - legendarnym kompozytorem tworzącym w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń