Michael Jones uważa, że w sieci powinno się znaleźć "więcej prawdziwej kultury i więcej prawdziwej wiedzy". Obecnie realizuje on pomysł umożliwiający internautom wirtualne zwiedzanie muzeów czy centrów nauki w dowolnym miejscu na świecie.
- Poprzez wyszukiwarkę można znaleźć te muzea, które udostępniły zbiory. Co ważne to one wybierają kolekcje i dostarczają o nich informacji. Muzea także zapewniają oprowadzanie i wybór tematów, czy to będzie w Centrum Nauki Kopernik czy w Pinakotece w Monachium. One wiedzą, co szczególnie polecić z własnej kolekcji - podkreślił Michael Jones.
Muzea nie przestaną przyciągać
Jego zdaniem wirtualna wizyta w muzeum nie sprawi, że ludzie przestaną odwiedzać muzea w sposób tradycyjny. To są doświadczenia zupełnie innego rodzaju.
- Chociaż lubię Google, jestem przecież mocno zaangażowany w jego rozwój , to wolę wszystko poznawać osobiście. Warszawa jest piękna, piękne są Węgry, Budapeszt i jego mosty. Nawet jeśli ktoś zobaczy sztukę czy galerię w internecie, to i tak będzie chciał pojechać i samemu doświadczyć wielu rzeczy.To jak smak wina, które trzeba spróbować, bo smaku nie da się opisać.
Wiedza i odpowiedzialność
Dzięki internetowi zmienia się sposób zdobywania i przekazywania wiedzy. Z sieci korzysta ogromna liczba ludzi, co powoduje przyspieszenie przepływu i dostarczania informacji.
- W przeszłości wiedzę przekazywali na uniwersytetach profesorowie studentom. Rodzice dbali o rozwój dzieci, nauczał kościół. Dziś to się ogromnie zmieniło. Każdy, kto ma jakąkolwiek wiedzę, może się nią w sieci podzielić z całą ludzkością. Jedyną barierą może być ta językowa. Ale i z nią walczymy - odpowiedzią będzie automatyczny tłumacz w Google - dodał Michael Jones.
Twórca Google Maps uważa, że każda technologia i każda wolność ostatecznie ma jakieś granice. Jak podkreślił, to, że ludzie mają wolność wyboru oznacza, że muszą go dokonywać rozsądnie. - Fakt, że mamy nowoczesne media, nie zwalnia nas z odpowiedzialności - mówi twórca Google Maps.
Jego wystąpienie jest częścią prestiżowej, międzynarodowej konferencji ECSITE - Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki (ta instniejąca od 20 lat organizacja zrzesza ponad 400 placówek z 50 krajów). Obecna konferencja to jedno z największych dorocznych wydarzeń w branży komunikacji naukowej w Europie, na którym spotyka się blisko 1000 przedstawicieli z najważniejszych ośrodków na całym świecie. Tematem tegorocznej edycji jest "Wolność"
Więcej informacji znajdziesz na stronie Pikniku Naukowego
gs