Jak pobiera się szpik? To bardzo proste

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 19:40
Tylko 4 mililitry krwi trzeba oddać, by sprawdzić, czy możemy być potencjalnymi dawcami szpiku. Igła jest cienka, nie sprawia bólu. Potem potrzebna jest już skomplikowana aparatura. Czwórka zwiedziła specjalistyczne laboratoria i sale operacyjne.
Audio

Pierwszy etap to pobranie krwi. - Robimy to przy pomocy klasycznych igieł i strzykawek - tłumaczy Monika Sankowska z laboratorium Medigen w Warszawie. - W sumie pobieramy około 4 ml krwi, która potem zostaje poddana badaniom. Wcześniej dane dawcy kodowane są przy pomocy specjalnego systemu zabezpieczającego ISBT. 

Potem z naszej krwi wyizolowane zostaje DNA, czyli kod genetyczny. - Sprzęt jest bardzo niepozorny, to nie są duże maszyny - opowiada Sankowska. - Probówki z kodem też są maciupeńkie, a całe badanie wykonuje się w mikroilościach.

Nasz kod DNA poddany zostaje analizie w specjalnej ciemni. - Wszystko oglądamy w ultrafiolecie - mówi ekspertka Czwórki. - Każdy wynik zapisuje się przy pomocy kamery i wprowadza do systemu, gdzie analizują go odpowiednie programy komputerowe.

Jeśli okaże się, że dany dawca i biorca do siebie pasują, szpik może zostać pobrany. To dzieje się już nie w laboratorium, a w sali operacyjnej.  

Dowiedz się o akcji Czwórki, prowadzonej wraz z Fundacją Przeciwko Leukemii „Szpik to You. 1 człowiek, 2 życia”

Więcej o tym, jak przebiega taka operacja, jak wygląda sprzęt, którego lekarze używają, by pobrać szpik dowiesz się, słuchając załączonych plików dźwiękowych, bądź oglądając rozmowę w "Czwartym wymiarze" na wideo.

(kd)

Zobacz więcej na temat: DNA Warszawa
Czytaj także

Zostań "szpikowym" bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:00
Na temat oddawania szpiku narosło wiele mitów. O tym, jak naprawdę wygląda ten proces i w jaki sposób ratuje życie chorych, opowiadali Czwórce Magdalena Schejbal i Tomasz Chruśliński z Fundacji Przeciwko Leukemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści zakładają fundacje: chęć pomagania, czy zwykły lans?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 16:41
Kylie Minoque ma własną fundację na rzecz walki z rakiem. Elton John zajmował się m.in. zbieraniem środków na walkę z HIV. Na polskim podwórku też nie brak artystów, którzy chcą pomagać. Tylko, czy robią to z potrzeby serca, czy dla pieniędzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mój szpik powędrował do dziewczyny z Francji"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 12:00
Przed zabiegiem Michał Jurek wiedział tylko, że osoba, której ratuje życie, jest podobnej postury i że nie jest z Polski. W Czwórce ten młody bohater opowiedział jak naprawdę przebiega proces oddawania szpiku.
rozwiń zwiń