Fitness na spokojny sen

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 17:48
Kłębiące się myśli często nie pozwalają nam zasnąć. Paradoksalnie, mogą być przydatne by skrócić drogę do spokojnego snu.
Audio

Wieczorem przydatną umiejętnością jest umiejętność wyciszenia się. Czasem jednak nie wiemy jak uspokoić burzę myśli w naszej głowie, o to Ola Jasińska zapytała ekspertów.

- Podczas snu nasz mózg kondensuje ślady pamięciowe, czyli informacje, które zdobyliśmy minionego dnia - przerabia je i przygotowuje do tego, żeby je wdrożyć w repertuar codziennych naszych zachowań - mówi Kamil Dunowski, ekspert od fitnessu mózgu.

- Za sen odpowiadają specjalne fale wolne, fale Teta - mówi Denisa Krop z EEG Instytut. - Odpowiedzialne są też za przebudzanie - dodaje.

Czas snu to najlepszy moment by marzyć i przypominać sobie zdarzenia. Podczas snu spowolniona jest częstotliwość naszych fal mózgowych. Pomocny może być w tym także psychowalkman - co to takiego i jakie są domowe sposoby zapadania w sen dowiesz się słuchając załączonej audycji "Czwarty Wymiar".
(pj)

Zobacz więcej na temat: fitness
Czytaj także

Mózg uczy się podczas snu. Ale tylko zapachów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 16:50
Do tego zaskakującego wniosku doszli badacze z Weizmann Institute of Science w Izraelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lek oczyści pamięć ze złych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:45
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ogłosili, że pracują nad specyfikiem, który podczas snu usunie z mózgu złe i traumatyczne wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanim nieleczone chrapanie zrujnuje Ci życie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 13:49
80 procent mężczyzn po 40. chrapie. Może to być objawem bezdechu, który sprawia, że do komórek dociera za mało tlenu, przez co wzrasta ryzyko zawału i choroby wieńcowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto mało śpi, ten więcej choruje

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 16:05
- Wychodzi na to, że co 20 lat o godzinę skraca się czas przeznaczany przez kolejne pokolenia ludzi na sen - mówił w Czwórce psychiatra, dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń