Ptaki lubią... papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 18:23
Okazuje się, że nie tylko niektórzy ludzie lubią papierosy, ptaki również. Na szczęście nie palą ich, jak my, a jedynie wyściełają nimi gniazda. Dlaczego? Bo ich zapach odstrasza pasożyty.
Audio
  • Co łączy ptaki z papierosami? (Czwórka/Czwarty wymiar)
Ptaki lubią... papierosy?
Foto: East News/Glow Images

- Niedopałki papierosów znajduje się w gniazdach różnych ptaków we wszystkich niemal zakątkach świata - tłumaczy Anna Węgrzynowicz z warszawskiego zoo. - Może to być kwestia przypadku, bo ptaki żyjące w miastach wkładają do swoich gniazd bardzo dziwne przedmioty - tłumaczy ekspertka w "Czwartym wymiarze". - Wiadomo jednak, że nikotyna ma właściwości bakteriobójcze i roztoczobójcze. Ptaki używają więc niedopałków papierosów m.in. po to, by mieć w "domach" bardziej sterylne warunki.

I choć naukowcy dotychczas nie podejrzewali ptaków o takie zdolności, okazuje się, że, podobnie jak większość innych gatunków zwierząt, uprawiają "samoleczenie". - To działa tak, jak m.in. u pszczół, które do uli znoszą żywice, która także ma właściwości bakteriobójcze- przyznaje Węgrzynowicz.

Jak mówi ekspertka w miejskich ptasich gniazdach znaleźć można wszystko: od drutu kolczastego, po foliowe torebki. - Chodzi po prostu o dostępność materiału - tłumaczy Węgrzynowicz.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia NAUKA
Czytaj także

Węch pszczół lepszy od psa. Będą tropić narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 06:40
Pszczoły prawdopodobnie potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Czy po specjalnym szkoleniu będą mogły zasilić policyjne szeregi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gadżet, który poprawi jakość snu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 18:55
Nie trzeba wnikliwych badań, żeby stwierdzić, że spory procent ludzi ma problemy ze snem. Na szczęście powstało urządzenie, które pozwoli nam się z tym uporać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygrywa się rankingi na najlepszą szkołę?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 15:00
- Robiąc takie zestawienia bierze się pod uwagę zarówno sukcesy olimpijskie uczniów, jak i ich wyniki na egzaminach maturalnych - mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość - nic o niej nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 17:00
- Bardzo trudno jest prognozować przyszłość. O jej kształcie wiemy bardzo niewiele, bo zależy ona od tego, co sami wymyślimy - mówi Andrzej Lubowski, ekonomista, wieloletni doradca firm europejskich i amerykańskich, autor książki "Świat 2040. Czy zachód musi przegrać?".
rozwiń zwiń