Eksperci przekonują, że na okularach przeciwsłonecznych nie warto oszczędzać. Lepiej kupić droższą parę cenionej firmy w sprawdzonym punkcie, niż zadowolić się jej tanim odpowiednikiem. - Każda soczewka, która jest zabarwiona rozszerza nam źrenice, przez co wszystkie najgorsze promienie trafiają do oka. Jeśli więc soczewka nie ma filtrów, jest to bardzo niebezpieczne - tłumaczy optyk.
Promieniowanie ultrafioletowe jest bowiem szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale także dla oczu. Na rynku dostępne są cztery kategorie szkieł - od "zera", czyli białego szkła, nie chroniącego oczu przed słońcem, przez szkła żółte, czyli "jedynkę", aż po szkła typowo przeciwsłoneczne, czyli kategorię "trzy" i "cztery". W polskich warunkach wystarczą "trójki".
Czytaj także Kupujesz za granicą? Dowiedz się, co z gwarancją <<<
Kupując okulary warto zastanowić się, kiedy i podczas jakich czynności będziemy ich używać. Jeśli chcemy uprawiać jogging, potrzebujemy okularów bardzo lekkich, jeśli planujemy jeździć na rowerze, należy wybrać te, które będą ciasno przylegały do twarzy. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych? Po więcej informacji zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Mateusza Kulika.
Co tydzień dziennikarze Czwórki sprawdzają, a potem podpowiadają wam i doradzają, jak kupić sprzęt niezbędny podczas wakacji. Dowiemy się więc także m.in. jaki ekwipunek do nurkowania wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupu namiotu, czy warto wydawać pieniądze na frisbee, a także, na co zwracać uwagę podczas zakupu wakeboardu. Na audycję "Czwarty wymiar" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 16.00 do 19.00!
(kd, pg)