Miłość i góry. Tatrzański Park Narodowy ma swój podcast

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 12:18
Miłość ma wiele twarzy, jedną z nich jest miłość do przyrody. Dla tych, którzy nie mogą żyć bez Tatr, Tatrzański Park Narodowy przygotował podcast "Z miłości do gór". Jego gospodarzem jest Bartek Solik. 
Coś nieokreślonego, a może miłość, wciąż cięgnie nas do Tatr
Coś nieokreślonego, a może miłość, wciąż cięgnie nas do TatrFoto: Roman Mikhailiuk/shutterstock

Podcast "Z miłości do gór" to fascynująca podróż do serca Tatr. To opowieści o górach, o przyrodzie, o historii, o turystyce, bezpieczeństwie i zagadkach kryminalnych. Bartek Solik, prowadzący podcast Tatrzańskiego Parku Narodowego, przekonuje, że wiele odcinków to historie miłosne, choć nie w dosłownym rozumieniu. - To są historie głębokiej relacji, bardzo uczuciowej, emocjonalnej z tą malutką przestrzenią na mapie naszego kraju. Gdy popatrzymy na świat z góry, to Tatry są wielkości łebka od szpilki, są wyspą, która jest oblana morzem cywilizacji - wyjaśnia. 

Miłość i bezpieczeństwo

Główne tematy tatrzańskiego podcastu to miłość do gór, ale też zwykłe tatrzańskie sprawy, jak warunki pogodowe czy bezpieczeństwo na szlakach. - Kończę montować trzeci odcinek o lawinowym ABC, w którym fachowcy z Tatrzańskiego Parku Narodowego i z Pogotowia Tatrzańskiego opowiadają, jak dobrze przygotować się do wędrowania po Tatrach zimą - zdradza rozmówca Oli Opali. - Ale w cyklu są też tematy z przeszłości - dwa odcinki mówią o wyścigu tatrzańskim z roku 1927. Był to pierwszy taki wyścig automobilowy i motocyklowy. Na trasie do Morskiego Oka stanęło kilkadziesiąt samochodów, w tym bugatti, mercedesy, austro-daimlery. To była ogromna impreza. Za kierownicami aut zasiedli najwięksi kierowcy tamtych czasów - opowiada. 

Czar kryminałów

Obok bezpieczeństwa, historii czy pasji chodzenia po górach Bartek Solik porusza też tematy trudne, straszne, niewyjaśnione. - Niebawem opowiem o sprawie morderstwa na Kasprowym Wierchu z lat 60. Wydaje mi się, że o tej sprawie niewiele mówiono - zdradza. - Te historie kryminalne bardzo się podobają słuchaczom. Tatry jako przestrzeń mają w sobie dużo zagadkowości. A gdy zdarzają się takie rzeczy, to robi się bardzo strasznie - ocenia. 

Od stycznia do listopada 2021 roku Tatry odwiedziło ponad 4,5 miliona ludzi. - Jest w nas jakaś potrzeba wędrowania po tych górach. Być może jest to miłość do tego miejsca. Na pewno głęboka relacja, która sprawia, że tęsknimy za górami, za Tatrami, że chcemy do nich wracać, że chcemy znów zobaczyć te miejsca, w których byliśmy już wiele razy, by zobaczyć tatrzańskie jeziora, by usłyszeć przenikliwy gwizd świstaka, jak łypie na nas oko kozicy, czy popatrzeć na wyświecone czerwcowe łąki - mówi. - Mam nadzieję, że choć trochę słychać to w moim podcaście. 


Posłuchaj
04:16 czwórka stacja kultura 14.02.2022.mp3 O podcaście "Z miłości do gór" opowiada Bartek Solik (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ola Opala

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 10.38

pj

Czytaj także

Najpiękniejsze górskie szlaki na zdjęciach Mariusza Jachimczuka

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 17:22
Kolekcja Mariusza Jachimczuka to subiektywna relacja z wędrówek po najpiękniejszych górach świata. Na zdjęciach fotografa zobaczymy m.in. Himalaje, Andy, Denali na Alasce i góry w Afryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Helena Dłuska - pionierka kobiecego taternictwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 13:10
W cyklu "Kobiety gór" opowiadamy o pierwszych Taterniczkach. Kobietach niezwykłych, które nie bały się wyznaczania nowych dróg. Jedną z nich była Helena Dłuska - siostrzenica Marii Skłodowskiej-Curie. 
rozwiń zwiń