John Galliano to projektant, który wspaniałą, oszałamiającą karierę spektakularnie obrócił w proch. Jego kreacje są równie ekscentryczne jak on sam. Historia tego kreatora i wizjonera jest niezwykle interesująca i kolorowa. Magdalena Kęskiewicz, wykładowca ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, podkreśla, że twórczość Galliano miała ogromny wpływ na współczesne społeczeństwo i design.
- On do mody wniósł przepych, teatralność, dostylizowanie sylwetek, dbałość o makijaże, włosy. Na jego pokazach wszystko było niesamowicie efektowne, dopracowane. Myślę, że wpływ Galliano na modę współczesną jest niekwestionowany i ogromny - opowiada. - Natomiast jak popatrzymy na samego projektanta, to też jest to historia niesamowicie ciekawa. Jego kariera zbiegła się z pojawieniem się i rozwojem mediów społecznościowych, z tym, że zaczęliśmy interesować się tym, kim są artyści schowani za swoimi dziełami - dodaje.
Cudowne dziecko mody i teatru
John Galliano jest synem hiszpańskiego hydraulika. W wieku sześciu lat przeprowadził się wraz z rodziną z Gibraltaru do południowego Londynu, gdzie się kształcił i rozpoczął karierę w modzie. - Już jego dyplom w najlepszej szkole mody w Europie został zauważony. On się wyróżniał, jego fascynowały takie tematy, które na ówczesnym poziomie mody były nawet za wcześnie podejmowane - opowiada rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Już w 1984 roku stworzył kolekcję inspirowaną rewolucją francuską. Był niezwykle ciekawy świata, człowieka i historii. Odbył też staż w brytyjskim Teatrze Narodowym - dodaje.
W 1995 roku Galliano dołącza do zespołu Givenchy - zostaje pierwszym brytyjskim projektantem francuskiego domu mody. Rok później przechodzi do Diora. - Wtedy zaczęła się niezapomniana era teatralności, kobiecości i ekscentryzmu - podkreśla Magdalena Kęskiewicz. - On jest z tego pokolenia, w którym młodych, wybitnych projektantów było kilku, mieli głowy pełne pomysłów. Niektórzy z nich to młodzi gniewni. U Galliano dochodzi jeszcze szacunek do tradycji. On nie robił dramatycznej rewolucji, on się przyglądał, dodawał nowe historie i inspiracje np. kulturą Wschodu czy subkulturami, schlebiał kobiecej sylwetce - dodaje.
10:09 czwórka pierwsze słyszę 31.03.2022.mp3 O projektach Johna Galliano, jego inspiracjach, sukcesach i upadku opowiada Magdalena Kęskiewicz, wykładowca ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka)
Od 1997 do 2011 roku Galliano znaczył historię mody swoimi kreacjami. Zdaniem Magdaleny Kęskiewicz to staż w teatrze mocno go ukształtował. Tam poznał kostiumy, mnóstwo historycznych inspiracji, barokowe kreacje. To widać w jego kolekcjach, pojawiają się pudrowane modelki, pióra we włosach, czasem przemieszanie tego z czymś nowym czy współczesnym. Wielu inspiruje do dziś - dodaje.
Upadek Galliano
Rok 2011 to skandaliczny upadek projektanta. Podczas prywatnego spotkania w Paryżu Galliano dopuścił się karygodnych, odrażających wypowiedzi. To zostało nagrane i udostępnione w sieci. Internet nie wybacza i nie zapomina. Efektem tego było rozwiązanie współpracy domu mody Dior z Johnem Galliano. Projektant odszedł w cień. Tak zakończył się spektakularny etap jego kariery.
Magdalena Kęskiewicz zwraca jednak uwagę, że to on, gdy pracował u Diora, wydobył projektantów, pokazał ich. Skrupulatnie planował pokazy i sam brał w nich udział. Lubił swoje środowisko, przyjaźnił się z modelkami i gwiazdami.
Po skandalu wrócił do świata mody w 2013 roku. Podziękował za drugą szansę, jednak wciąż nie zdobył ponownie szczytu, z którego spadł.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Ada Janiszewska
Data emisji: 31.03.2022
Godzina emisji: 11.45
pj