"Wszystko gra?" - kultura na poprawę nastroju i na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 14:16
23 lutego 2023 roku, w Światowy Dzień Walki z Depresją, wystartowała kampania społeczna "Wszystko gra?". Jej celem jest zachęcenie Polek i Polaków do korzystania z oferty kulturalnej jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa.
Fragment plakatu kampanii Wszystko gra?
Fragment plakatu kampanii "Wszystko gra?" Foto: mat. pras.

Sztuka zwiększa satysfakcję z życia. Oczywiście nie rozwiąże naszych problemów, ale z pewnością może poprawić nam nastrój - z takiego założenia wychodzą organizatorzy kampanii społecznej "Wszystko gra?".

Kultura wspomaga zdrowie psychiczne

Inicjatorzy kampanii: STUDIO teatrgaleria, Fundacja Off School, Fundacja Można Zwariować i firma szkoleniowa Nowe Motywacje, zapraszają instytucje kultury z całej Polski i osoby twórcze do wzięcia udziału w kampanii i aktywnego jej wsparcia. Polaków natomiast namawiają do korzystania z dostępnych form kultury na co dzień, a nie tylko od święta. 

Światowa Organizacja Zdrowia w 2019 roku opublikowała zbiorczy i bardzo obszerny raport, dotyczący wpływu obcowania ze sztuką na zdrowie psychiczne - mówi Dorota Dot -Okulicz z Fundacji Można Zwariować. - Wynika z niego, że obcowanie ze sztuką zapobiega różnego rodzaju zaburzeniom i problemom psychicznym. Między innymi sztuka obniża poziomu stresu, poprawia naszą odporność, nastrój, sprzyja komunikacji z innymi, z którymi sztukę wspólnie odbieramy. Tym samym pomaga nam dbać o nasze relacje.


Korzyści płynące z obcowania ze sztuką

Oprócz doznań estetyczno-emocjonalnych obcowanie z kulturą stymuluje pozytywnie nasz mózg: pobudza wyobraźnię i intelekt. To może mieć bezpośrednie przełożenie na jego działanie w przyszłości. 

Kulturą i sztuką może depresji nie wyleczymy, jednak według WHO pozytywny wpływ sztuki na stan zdrowia obserwowany jest w przypadku zaburzeń o niewielkim i średnim nasileniu. Przeżywanie czegoś miłego zapobiega spadkowi nastroju. 


- Od starożytnej Grecji istnieje przekonanie, że teatr i sztuka w ogóle może być czynnikiem, który pomaga. Jest to przestrzeń, gdzie można przeżywać wspólnie rzeczy duchowe i dystansować się od rzeczywistości - tłumaczy Natalia Korczakowska, dyrektorka artystyczna STUDIA. - Z drugiej strony obserwujemy też takie zjawisko, że coraz mniejsza liczba Polaków uczestniczy w życiu kulturalnym. Naszą misją jest więc też przybliżenie kultury ludziom, tak żeby korzystali z niej na co dzień, a nie tylko od święta.


Zobacz także: 


Wspólna inicjatywa

W ramach kampanii "Wszystko gra?" instytucje i osoby w nią zaangażowane działają razem dla dobra i zdrowia innych. - Przyjęliśmy takie założenie, żeby w ogóle wyjść z perspektywy konkurowania instytucji kultury do współpracy, czyli operowania razem - wyjaśnia Grzegorz Święch z Fundacji Off School i firmy Nowe Motywacje. - Instytucje kultury jednoczą się w słusznej sprawie i każda z nich jest nośnikiem tej kampanii. Dlatego strona kampanii jest tym lądowiskiem dla wszystkich tematów, które można zobaczyć już w tej chwili. Blisko 40 instytucji większych i mniejszych dołączyło do kampanii, a czekamy na kolejne.


Posłuchaj
16:13 CZWORKA/ Stacja Kultura - W to mi graj? kampania społeczna 1.03.2023.mp3 W audycji mówimy o kampanii społecznej "W to mi graj?" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Kultura na co dzień

Instytucje współpracujące w tym projekcie namawiają Polaków do spontanicznych wyjść. Nie trzeba czekać na specjalną okazję, żeby wziąć udział w koncercie, pójść do kina, teatru czy na wystawę. Jak przekonują, najważniejsze, żeby oderwać myśli i głowę od rzeczywistości i przeżyć coś miłego. - Chcemy odczarować tę kulturę i sztukę jako takie miejsce, gdzie chodzi się w krawacie, na szpilkach, w sukience, garsonce, i przekonania, że jest to miejsce dla wyższych sfer - tłumaczy Grzegorz Święch. - Ośrodki kultury to miejsce dla wszystkich i zachęcamy, żeby je odwiedzać. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 1.03.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras

 

 

Czytaj także

Paula Roma: "Lubię poruszać trudne tematy"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 16:00
Paula Roma, jedna z najciekawszych postaci młodej polskiej sceny muzycznej. Ma na koncie współpracę z Rosalie., wystąpiła na swoim pierwszym dużym festiwalu, a w wolnej chwili uwielbia krzątać się po kuchni. - Kocham gotować, bo dla mnie łączenie składników jest jak komponowanie - mówi artystka w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń