Warszawskie muzeum historii polskich Żydów jesienią będzie obchodzić 10. urodziny. Od momentu otwarcia dla odwiedzających czekała stała wystawa ukazująca 1000 lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce.
POLIN jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
Z okazji 10-lecia tego miejsca są organizowane liczne wydarzenia i atrakcje, między innymi warsztaty, instalacja artystyczna "Fontanna życzeń", koncert "Mir zenen do - Jesteśmy tutaj" oraz debata "POLIN x Onet: Muzea przyszłości".
O tym wszystkim opowie koordynatorka wydarzenia Zofia Bojańczyk we wtorek po godzinie 18.00 na antenie czwórki w audycji "Stacja Kultura".
Po godzinie 19.00 przeniesiemy się do Katowic, gdzie od kilku miesięcy, na specjalnie zaprojektowanej scenie, trwają przygotowania do światowej prapremiery cybermusicalu "Pilot i Mały Książę".
Po raz pierwszy w historii polskiego teatru aktorzy i tancerze łączą siły z twórcami z Broadway’u - światowej kolebki musicalu oraz Cirque de Soleil. Całość dopełnia technologia opracowana przez specjalistów efektów wizualnych ze słynnego studia Platige Image, która po raz pierwszy zostanie wykorzystana w przedstawieniu na żywo.
Reżyser musicalu, West Hyler, mówi o niej, że będzie kwantowym skokiem w przyszłość. Twórcy tej nowatorskiej produkcji zabiorą widzów w międzyplanetarną podróż, w której wydarzenia z życia Antoine’a de Saint Exupery’ego splotą się z opowieścią o Małym Księciu, podobnie jak świat wirtualny z realnym.
O przedstawieniu i przygotowaniach do niego opowie Agata Uchman - kostiumografia i scenografka.
***
Na audycję "Stacja Kultura" we wtorek (24.09) o godzinie 18.00 zaprasza Kasia Dydo.
gV