Igrzyska Wolności 2024. Jak zmieniać na lepsze miasta, Europę i świat?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 11:35
"Miasto. Europa. Przyszłość!" - pod tym hasłem odbędzie jedenasta edycja festiwalu idei Igrzyska Wolności. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają światową obsadę prelegentów, nowe formaty i jeszcze więcej inspirujących spotkań. O programie tegorocznej edycji, zaplanowanych tematach rozmów i gościach, w audycji "Stacja Kultura" opowiada Błażej Lenkowski - prezes Fundacja Liberté! i dyrektor Igrzysk Wolności. Festiwal odbędzie się w Łodzi w dniach 18-20 października. Polskie Radio jest patronem medialnym imprezy. 
Michał Kamiński, Piotr Pacewicz, Anna Mierzyńska i Mirosław Michalski podczas panelu odbywającego się podczas Igrzysk Wolności w 2021 roku
Michał Kamiński, Piotr Pacewicz, Anna Mierzyńska i Mirosław Michalski podczas panelu odbywającego się podczas Igrzysk Wolności w 2021 rokuFoto: Roman Zawistowski/PAP

- Po raz kolejny wyruszymy w podróż ku lepszemu jutru, eksplorując znaczenie miasta w kontekście europejskiej przyszłości. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed miastami, o tym, jaką rolę odgrywają w procesie integracji europejskiej, a także jak wspólnie możemy kształtować przyszłość naszych społeczności - zapowiadają wydarzenie organizatorzy.

Więcej o programie tegorocznej edycji, zaplanowanych tematach rozmów i gościach, których będzie można posłuchać - w audycji "Stacja Kultura" opowiada Błażej Lenkowski - prezes Fundacja Liberté! i dyrektor Igrzysk Wolności.  

Posłuchaj
21:45 Stacja Kultura 14.10.2024 Igrzyska Wolności godz.19.05.mp3 O tegorocznych Igrzyskach Wolności opowiada Błażej Lenkowski (Stacja Kultura/Czwórka)

11 edycja Igrzysk Wolności

Igrzyska Wolności to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne, którego zasadniczym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego z różnych branż. To oddolnie organizowane forum tworzone przez organizacje pozarządową, które łączyć ma ludzi podzielających takie wartości jak: demokracja liberalna, społeczeństwo otwarte czy państwo prawa.

- To wydarzenie jest współtworzone przez ogromną ilość instytucji, organizacji pozarządowych, organizacji partnerskich, które rok rocznie spotykają się, żeby rozmawiać o ważnych sprawach programowych dla Polski i dla Europy. Nasze Igrzyska to impreza dla ludzi ciekawych świata, ciekawych nowych idei i spraw publicznych. To wydarzenie dla tych, którzy chcą na te tematy rozmawiać, dyskutować o nich i w cywilizowany sposób się o nie spierać. Bardzo często te spory programowe czy ideowe są bardzo gorące. Zapraszamy do naszych dyskusji zarówno osoby o poglądach prawicowo-libertariańskich, jak i głęboko lewicowych. To forum dla ludzi o bardzo różnych poglądach i o bardzo różnym nastawieniu do wielu kwestii. Dlatego myślę, że to jest dość unikalna przestrzeń debaty publicznej w Polsce. Występują u nas ludzie, którzy się różnią tak bardzo a mimo to dyskutują z szacunkiem wobec siebie. Fakt, że te dyskusje odbywają się na tak wysokim poziomie kultury osobistej osób w nich uczestniczących napawa mnie dumą - mówi Błażej Lenkowski.

Igrzyska wyróżniają się spośród innych podobnych wydarzeń unikalną formułą łączącą dyskusje i panele dot. najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku z działaniami kulturalnymi, jak koncerty, spotkania z pisarzami czy twórcami filmowymi.

- Również w tym roku obok wydarzeń dotyczących części społeczno-politycznej i ekonomiczno-biznesowej będą się odbywać koncerty muzyczne. Myślę, że nie ma w Polsce drugiego wydarzenia, które byłoby tak zróżnicowane i łączyło w sobie wystąpienia ludzi z tak bardzo różnych branż i bardzo różnych dziedzin - mówi Błażej Lenkowski. 

Tematy debat

Uczestnicy tegorocznych debat i wystąpień będą rozmawiać o tym, jak zmieniać na lepsze nasze miasta, Europę i świat.

- Chcemy odnosić się po pierwsze do nowego ładu, który powstał po wyborach samorządowych. Na Igrzyskach premierę będzie miał "Indeks samorządności" przygotowany przez Forum Atlantyckie. Drugie spojrzenie dotyczyć będzie miast rozumianych jako centra rozwoju i ostoje liberalnej demokracji. Będą też panele między innymi o transporcie miejskim, kulturotwórczości miast i polityce śmieciowej w miastach. Będziemy rozmawiać o tym, jak w realny sposób doprowadzić do tego, żeby nasze miasta stawały się czystsze i zeroemisyjne. Więc tych wymiarów dyskusji o mieście będzie bardzo wiele. (…) W kontekście europejskim ważnym tematem będą wyzwania dotyczące współkształtowania Unii Europejskiej przez Polskę. Biorąc pod uwagę obecną pozycję polskiego rządu mamy unikalną szansę na to, żeby współkształtować polityki europejskie. Sprzyja temu też prezydencja Polski w przyszłym roku w Radzie Europejskiej. I Polska tą szansę musi wykorzystać – mówi gość audycji.

Rozmowy dotyczyć też będą m.in. europejskiej polityki bezpieczeństwa, zachowaniu konkurencyjności na globalnych rynkach i zielonej transformacji.


Zobacz także:


Wolność, bezpieczeństwo, niepodległość

Jednym z najważniejszych tematów tej edycji będzie wolność rozumiana w kontekście suwerenności i niepodległości państwa:

- Na Igrzyskach Wolności zawsze mówiliśmy o wolności osobistej i wolności ekonomicznej w Polsce, z którymi bywa różnie, jak wiemy. Natomiast obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że w szczególności chcemy porozmawiać o wolności rozumianej w kontekście niepodległości, bezpieczeństwa krajów i tego, co się może wydarzyć przy jakimś negatywnym scenariuszu geopolitycznym. Jednym z naszych przewodnich haseł tej edycji jest również pytanie, czy Polska powinna wejść w tryb awaryjny. Czy z racji sytuacji geopolitycznej powinniśmy na nowo przemyśleć sposób funkcjonowania państwa i społeczeństwa na wypadek sytuacji kryzysowych. Chodzi tutaj na przykład o bezpieczeństwo lekowe i o dostarczenie odpowiednich dostaw żywności w sytuacji kryzysowej. W naszych dyskusjach pojawi się też pytanie o organizację obrony terytorialnej. Niepewność geopolityczna sprawia, że musimy też trochę inaczej zacząć myśleć o funkcjonowaniu naszej gospodarki - mówi Błażej Lenkowski. 

Prelegenci będą też mówić m.in. o czytelnictwie jako orężu walki o demokrację, o kluczowych wyzwania związanych z globalnym i lokalnym ubóstwem, czy o wpływie muzyki na kształtowanie tożsamości miast i ich mieszkańców

Tematem dyskusji będzie również  wątek ukraiński i kryzys egzystencjalny, jaki dotknął mieszkańców tego kraju w wyniku rosyjskiej napaści.



Kogo zaproszono w tym roku? 

Podczas jedenastej edycji imprezy będzie można wysłuchać wystąpień blisko pięciuset prelegentów. Będzie wśród nich m.in. Erin Brockovich, Thierry Wolton, Edward L. Reynolds, Robert Whitaker, Guy Sorman, Chelsea Follett, Peter Scholten, Karol Paciorek, Łukasz Orbitowski, Maria Peszek, Artur Rojek, Leszek Balcerowicz, Danuta Wałęsa, Tomasz Siemoniak, Adam Szłapka, Anna Dziewit Meller czy Andrzej Domański.

Na Igrzyskach wystąpią też pisarze - Anna Brzezińska, Tatiana Tibulec, Dorota Masłowska i Andrzejem Sapkowski - oraz Carlos Moreno - twórca koncepcji tzw. piętnastominutowych miast, zyskującej popularność na całym świecie. 

Na Igrzyskach wystąpi też między innymi Nazanin Boniadi - znana aktorka i obrończyni praw człowieka, która podzieli się swoimi przemyśleniami na temat sytuacji w Iranie oraz praw kobiet.

- Tematy, o których będzie mówiła Nazanin są dziś szczególnie istotne. Narastający konflikt na Bliskim Wschodzie ma obecnie wpływ na geopoliczną gospodarkę i bezpieczeństwo świata. Nasza prelegenta opowie o tym, że Iran i Irańczycy są narodem ciemiężonym przez reżim, który dokonał krwawej rewolucji. Bardzo wielu Irańczyków chciałoby zmiany, chciałoby innej polityki i marzy o tym, żeby powrócić do czasów względnej normalności - mówi gość audycji.



***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Błażej Lenkowski (Prezes Zarządu Fundacja Liberté!, Dyrektor Igrzysk Wolności)

Data emisji: 14.10.2024

Godzina emisji: 19.05

AGJ/

Czytaj także

Polscy pisarze solidarnie z Serhijem Żadanem. Ty też możesz pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 10:21
Lunch z Olgą Tokarczuk, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, kolacja z Adamem Michnikiem, a może antyki Jacka Dehnela? Między innymi to można wylicytować w akcji charytatywnej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Unia Literacka. Pomoc trafi na Ukrainę, o którą na co dzień dba ukraiński pisarz Serhij Żadan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsaw Gallery Weekend 2024 - sztuka współczesna może być dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 13:47
- Stawiamy sobie cel, żeby naszą publiczność przyzwyczajać do tego, aby chodziła do galerii regularnie, a nie tylko przez te cztery dni - mówi Joanna Witek-Lipka, dyrektorka Warsaw Gallery Weekend.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Manga. Droga wojownika" i fenomen japońskiej popkultury

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 13:59
Japońskie komiksy czyta się od prawej do lewej, a na dodatek zazwyczaj są czarno-białe. Manga jest coraz popularniejsza również w Polsce. W audycji "Stacja Kultura" Kasia Dydo rozmawiała z Radosławem Bolałkiem o fenomenie japońskiej popkultury. Gość opowiedział również o wystawie "Manga. Droga wojownika", której patronem medialnym jest Czwórka. Ekspozycję można obejrzeć w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń