Dobra architektura - czyli jaka? Plebiscyt Polska Architektura XXL

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 10:26
Obserwuj nas na Google News
Każdy styl architektoniczny ma swoje cechy charakterystyczne. Krzysztof Sołoducha podkreśla, że są one wypadkową trendów danej epoki. Nie inaczej jest też dziś. Architekci, projektując nowe budynki, kierują się potrzebami ludzi - te zaś są bardzo różnorodne. Na pewno jednym z wyznaczników jest dziś ekologia. 
Potrzeba naszego komfortu i dobrostanu oraz ekologia mocno wpływają na współczesne projektowanie architektury.
Potrzeba naszego komfortu i dobrostanu oraz ekologia mocno wpływają na współczesne projektowanie architektury.Foto: R Photography Background/Shutterstock

Obecnie w architekturze nie liczy się tylko piękna bryła, coraz częściej architekci zwracają uwagę na to, jak żyjemy, jak odpoczywamy, w jakiej przestrzeni się znajdujemy. 

- Architektura jest fascynującą dziedziną na pograniczu techniki i humanistyki - mówi Krzysztof Sołoducha z portalu sztuka-architektury.pl. - Architektura podlega różnym wpływom. Jej style są wypadkową poszczególnych epok, różnych trendów, które są ważne dla współczesnych. To dzieje się już od gotyku i dziś działa tak samo. 

Domy jednorodzinne nie są eko

Współcześnie jednym z ważniejszych trendów wpływających na architekturę jest ekologia. Czwórkowy gość zwrócił uwagę na pomysł zakazu budowy domów jednorodzinnych, gdyż te są nieefektywnym sposobem zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. - To pomysł bardzo kontrowersyjny, ale wskazuje nam pewne pytania i odpowiedzi. Architekci zastanawiają się, dlaczego ludzie chcą mieszkać w takich domach - mówi. - W jednorodzinnym budownictwie szukamy poczucia intymności, dostępu do zieleni, światła, bezpieczeństw, ciszy, poczucia bycia u siebie. Dziś to wskazówki do projektowania architektury wielorodzinnej. 

Ostatnie lata pokazują, że wielu mieszkańców miast wyprowadza się na przedmieścia, by być bliżej natury. Czwórkowy ekspert zauważa, że to fałszywe działanie z ekologicznego punktu widzenia. - Za takim działaniem idzie rozrost instalacji, sieci dróg, a w efekcie tego wzrost śladu węglowego - wymienia. - To zjawisko dotyczy miast na całym świecie. 

Miasta inwestują w zieleń

Jednym z pomysłów na zatrzymanie mieszkańców w miastach są parki kieszonkowe, w które np. inwestuje Kraków. - Ludziom brakuje dostępu do zieleni - mówi gość Kasi Dydo. - Architektura dziś odchodzi od kwestii technicznych, a mówi o przestrzeni - zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Ona dziś musi dawać poczucie komfortu, dobrostanu, swoim użytkownikom. 

Zobacz także:

Plebiscytu Polska Architektura XXL

W tym roku odbywa się 17. edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Najlepsze realizacje wybierze jury, ale głosują także internauci. Plebiscyt Polska Architektura XXL to kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej. W jego ramach realizacje są oceniane w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz, z podziałem na obiekty publiczne i prywatne. Zostanie także przyznana nagroda Grand Prix. W tym roku rywalizuje 64 realizacje.

Głosowanie internautów trwa do 15 kwietnia, m.in. na portalu sztuka-architektury.pl.

Ciekawostką jest, że w tym wyborze brakuje warszawskiego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa swego czasu wywołała gorącą dyskusję w internecie. - Muzeum Sztuki Nowoczesnej to na pewno wspaniałe wnętrza, ale naszym zdaniem bryła się nie udała - ocenia Krzysztof Sołoducha. - Może wraz z budową innych obiektów w okolicy nabierze ona innego znaczenia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Krzysztof Sołoducha (portal sztuka-architektury.pl)

Data emisji: 08.04.2025

Godzina emisji: 19.06

pj/mat.pras./kor

Czytaj także

Polskie studentki z nagrodą Mikrohome za innowacyjny Dom Przyziemny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 15:06
Studentki architektury z Warszawy, Alicja Adela Jarochowska i Aleksandra Musiał, zdobyły nagrodę na konkursie Mikrohome. Ich konstrukcja ma 25 metrów kwadratowych, a zbudowana jest z ziemi, drewna i korka ziemniaczanego.
rozwiń zwiń