Animacje i interaktywność zamiast szelestu kartek

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 12:00
Narodowe Centrum Kultury wchodzi w świat e-booków. Ważnie instytucje nie chcą zostawać w tyle za konkurcencją, dlatego korzystają z technologicznych nowinek i idą za modą.
Audio
  • Animacje i interaktywność zamiast szelestu kartek

Narodowe Centrum Kultury ruszyło z wydawaniem e-booków. Skąd taka decyzja w tradycyjnej, poważnej instytucji w Czwórce opowiada Kazimierz Monkiewicz, zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Kultury NCK.

- Wydaje się, że jesteśmy w trakcie ewolucji, która dotyka nas wszystkich. Żyjemy w świecie, który jest coraz bardziej mobilny, wszyscy chcemy mieć wszystko w zasięgu ręki, móc doświadczać kultury cały czas. A książki są jednym z elementów tej kultury - mówi Monkiewicz.

W tramwajach, autobusach coraz częściej spotykamy ludzi czytających książki, czasopisma czy gazety w wersji elektronicznej. Narodowe Centrum Kultury wychodzi naprzeciw tej rzeczywistości. Wiceszef NCK uważa, że krok w stronę wydawnictw elektronicznych jest naturalny w dzisiejszych czasach. NCK idzie z duchem czasu.

- Mam nadzieję, że wkrótce doświadczymy tej zmiany technologicznej również na rynku podręczników - mówi Monkiewicz. - Jesteśmy przekonani, że kiedy to się stanie i młodzi ludzie dostaną do ręki czytniki nie będą musieli nosić kilkunastu kilogramów książek w plecaku do szkoły. 

Przedstawiciel NCK przyznaje, że lubi książki papierowe, szelest kartek. Zwraca jednak uwagę, że od e-booka dostajemy coś w zamian np. ciekawą animację czy interaktywne mapy. 

Narodowe Centrum Kultury planuje wydawanie książek w dwóch wersjach - papierowej i e-booka. Jak takie publikacje wyglądają w praktyce i kto znajdzie książki dla siebie w NCK dowiesz się słuchając rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Kazimierzem Monkiewiczem w "Stacji Kultura".
(pj)

 

Czytaj także

Jak zdobyć Oscara za "80 milionów"?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 15:24
"80 milionów" to widowiskowe pościgi fiatem 126 p, nierówna walka opozycji z SB, a przede wszystkim opowieść o ludziach - nie z marmuru i żelaza, tylko z krwi i z kości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie ma dziś mody na książki kucharskie"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 19:00
Trudno byłoby przebrnąć przez świąteczne gotowanie bez książek kucharskich. – Przygotowujemy wówczas mnóstwo potraw, których na co dzień, przez cały rok, nie mamy okazji robić, np. mięs, czy wypieków – mówi Laura Osęka w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piękno jest w każdym zakątku świata. Trzeba umieć je znaleźć"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 12:00
Zdaniem Roby’ego Cyrona, fotografa gwiazd, nie ma mniej lub bardziej fotogenicznych miejsc na świecie. – Wszystko zależy od rodzaju zdjęć – tłumaczy artysta. – Fotografia modowa, reportaż, albo zdjęcia architektury... każde z nich rządzi się swoimi prawami.
rozwiń zwiń