Monika Kacprzak Do niesienia pomocy na Bliskim Wschodzie potrzebne jest wszystko - woda, edukacja, leki, odzież na zimę. Ludzie uciekają w tym, co na sobie akurat mają
- Politycznie sytuacja w Syrii jest bardzo skomplikowana. Jest to przykład na to, jak imperializmy zderzają się na gruncie globalnym i lokalnym. Obecnie w Syrii ogniskują się ścierające się ze sobą strefy wpływów - wyjaśnia Filip Ilkowski z inicjatywy "Stop wojnie". - Zarzewiem tego wielkiego konfliktu było dość błahe wydarzenie. Po nim zadziałał niestety efekt śnieżnej kuli - podkreśla specjalista.
Takich scen i tragedii wojennych, jak w Syrii, świat nie oglądał od czasów II wojny światowej, a statystyki są zatrważające. - Od 2011 roku w samej Syrii poszkodowanych zostało ok. 13,5 miliona osób, w tym 6 milionów dzieci - szacuje Monika Kacprzak z UNICEF Polska. - Nie przestajemy świadczyć pomocy. Z narażeniem zdrowia i życia staramy się dotrzeć do wszystkich - dodaje.
Filip Ilkowski Polityka UE i Polski jest straszna, jeśli spojrzymy na to, jak się traktuje uchodźców. Wstrząsające jest to, że Morze Śródziemne staje się wielkim cmentarzyskiem
W rozmowie z Piotrem Firanem Czwórkowi goście podkreślają, jak ważna jest pomoc bliskowschodniej ludności nie tylko na miejscu konfliktu, ale także uchodźcom masowo przybywającym do Europy. Wyjaśniają także, jakie mocarstwa walczą dziś na Bliskim Wschodzie o swoje interesy, dlaczego zawieszenie broni mogłoby być szansą dla domagającej się swoich praw syryjskiej ludności oraz jak wspierać organizacje zajmujące się pomocą ofiarom wojny w Syrii.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Goście: Filip Ilkowski (inicjatywa "Stop wojnie), Monika Kacprzak (UNICEF Polska)
Data emisji: 21.12.2016
Godzina emisji: 15.08
jsz/kul