Kinga Michalska Flanagan napisał sześć powieści, z których w Polsce ukazały się trzy: "Klaśnięcie jednej dłoni", "Ścieżki Północy" i "Księga ryb". Wcześniej pisał m.in. książki historyczne. Bohaterowie "Pragnienia" także żyli naprawdę, a opisane w niej historie oparte są na faktach
Jak opowiadała Kinga Michalska, w tej książce pojawiają się "dwie perspektywy czasowe". - W XIX w. do Tasmanii przyjeżdża nowy gubernator John Franklin z żoną, która postanowiła adoptować małą Aborygenkę i uczynić z niej "brytyjski eksperyment kulturowy", czyli wychować ją w duchu tamtejszej tradycji - mówiła Michalska. - Kilkanaście lat później, gdy Matina mieszka już w sierocińcu, jej przybrana matka zostaje wdową. Wówczas zwraca się ona do Charlesa Dickensa z prośbą, by ten pisząc sztukę teatralną obronił dobre imię jej męża, który zaginął podczas jednej ze swoich wypraw, a przed śmiercią został posądzony o kanibalizm - opowiadała.
Jak przekonywała, historia opisana przez Flanagana ma przełożenie na cały los Tasmanii i jej mieszkańców. - Brytyjczycy kolonizując ten kraj też chcieli dobrze: chcieli dać swoją kulturę. Okazało się jednak, że najpierw zabrali Tasmańczykom ich własny dorobek, zabili język ojczysty, a potem dokonali eksterminacji ludności - mówiła Michalska. Książka wydana w 2008 roku na polskim rynku pojawiła się niemal 10 lat później. Dlaczego Polacy musieli aż tyle czekać na przekład "Pragnienia", co łączy Flanagana z naszym krajem i dlaczego inspiruje go twórczość Wisławy Szymborskiej? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy z Kingą Michalską.
"Śpiąca Alicja". O kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)
Data emisji: 14.03.2017
Godzina emisji: 11.30
kd/jsz