Yves Saint Laurent: przed Marrakeszem wszystko było czarne
Wystawa "Niebezpieczne ujęcia" to kilkaset zdjęć dokumentujących rozwój mody w Polsce i pokazujących rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia od okresu międzywojnia, przez PRL, stalinizm, odwilż, rewolucję 68 r., epokę Gierka, "Solidarność", stan wojenny i transformację ustrojową przełomu lat 80. i 90. Aż po włączenie Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych. - Bardzo ważny z naszego punktu widzenia był przełom lat 50. i 60., kiedy fotografia sama w sobie dynamicznie się rozwijała i rozwijały się także pisma modowe, które miały bardzo wysokie budżety - opowiada Aleksandra Jatczak-Repeć. - To był czas zachwycania się tym, z czym dziś walczymy: plastikiem i sztucznymi tkaninami - dodaje.
Sygnowana przez Instytut Fotografii Fort wystawa pokazuje też przenikające się światy polityki i fotografii mody. - Dla mnie najbardziej interesujący etap tej współzależności przypada na PRL. Wśród zgromadzonych zdjęć mamy przepiękny reportaż z 1957 roku poświęcony modzie ulicznej i temu, jak ubrać się na skuter. Na zdjęciach młodzi Warszawiacy, którzy wyglądają jak na wakacjach w Rzymie, a gdybyśmy rozszerzyli kadr, zobaczylibyśmy jeszcze powojenne ruiny - mówi Michał Suchora.
Pokaz mody - 1925. W roli modelek - aktorki: Aktorki Kazimiera Skalska, Janina Macherska i Zula Pogorzelska
Ekspozycję można oglądać do do 12 września 2019 roku w Galerii IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort) w Forcie Mokotów w Warszawie. Sesje których gazet robiły największe wrażenie? Jaki związek z fotografią mody miała propaganda? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora (kuratorzy wystawy)
Data emisji: 8.07.2019
Godzina emisji: 10.16
kul/ac