Dzieło światowej gwiazdy street artu w Łodzi. Bordalo II i jego jelonek na Słowiańskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 14:32
Bordalo II to jeden z bardziej rozpoznawalnych twórców street artu na świecie. Portugalczyk wraca do Łodzi, by kolejny raz zachwycić mieszkańców i skłonić ich do proklimatycznej refleksji.
Bordalo II, twórca kultowego Jerzyka na tle swojego nowego dzieła, które powstało w Łodzi
Bordalo II, twórca kultowego "Jerzyka" na tle swojego nowego dzieła, które powstało w ŁodziFoto: PAP/Marian Zubrzycki.

Arturo Bordalo, czyli Bordalo II to portugalski artysta znany w Łodzi nie od dzisiaj. W 2015 roku w ramach festiwalu Energia Miasta Bordalo Il stworzył instalację na kamienicy, która była przeznaczona do wyburzenia. 


Posłuchaj
14:15 CZWORKA/Stacja kultura - Bordalo II - instalacja w Łodzi 23.09.2024.mp3 O instalacji Bordalo II w Łodzi opowiada Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms (Stacja kultura/Czwórka)

 

Bordalo II i jego "Apus Apus", czyli słynny Jerzyk

Instalację "Apus Apus" łodzianie szybko przemianowali na swojsko brzmiącego "Jerzyka". - Mieszkańcy miasta szybko się do niego przyzwyczaili, trzeba przyznać, że instalacja była wyjątkowa i robiła ogromne wrażenie. Niestety, nasz Jerzyk odleciał w 2021 roku - mówi Teresa Latuszewska-Syrda - prezeska Fundacji Urban Forms. - Deweloper wyburzający kamienicę zorganizował dla Łodzian spektaktularne pożegnanie Jerzyka, ale jednocześnie podjął zobowiązanie, że sfinansuje kolejny mural Bordalo II, kiedy tylko ten będzie miał ochotę stworzyć kolejne dzieło w naszym mieście.

 



Instalacje z odpadów

Bordalo II, zasłynął z wykorzystania odpadów i złomu do tworzenia niezwykłych instalacji. Tym razem inspirując się polską przyrodą wykonał nowy mural przedstawiający jelonka, nawiązującego do ikonicznej książeczki dla dzieci ilustrowanej przez Janusza Grabiańskiego. Można go podziwiać na przy ulicy Słowiańskiej 1/9.



- On jest znany z takich murali, instalacji naściennych rzeźb, które są wykonane ze śmieci, z odpadów. W ten sposób Bordolo pokazuje, że produkujemy i kupujemy za dużo śmieci - tłumaczy gościni Czwórki. - On nadaje tym odpadkom nowe życie, sprawiając, że stają się dziełami sztuki. Bordalo II ma cykl Big Trash Animals, w którym mówi o ginących gatunkach. Na swoich muralach/instalacjach przedstawia zwierzęta, które być może skazane są na wyginięcie.

Zobacz także

Rozmówczyni Kasi Dydo przyznaje, że instalacja spotkała się z enuzjastycznym przyjęciem mieszkańców Łodzi. Jednak na jego echa jeszcze trzeba jeszcze chwilę poczekać. - Wierzę, że artyści są elitą, która powinna dawać przekaz istotny, ważny, by nieść refleksję i przesłanie. Natomiast na ile ten głos jest słyszalny? Nie wiem - zaznacza Teresa Latuszewska-Syrda.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: Teresa Latuszewska-Syrda (prezeska Fundacji Urban Forms)

Data emisji: 23.09.2024

Godzina emisji: 19.15

aw

Czytaj także

Arkadius. "Projektant, który stał się odkryciem nowego milenium"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 17:00
Arkadiusz Weremczuk urodził się w 1969 roku w Parczewie i jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. W 2001 roku "The Independent" umieścił go w dziesiątce największych mistrzów brytyjskiej mody. - Arkadius był odkryciem nowego milenium - mówi Marcin Różyc, kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

NeSpoon: daję koronkom drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 11:00
- Koronki są dla mnie symbolem harmonii, miłości, dobroci, dobrych emocji. Kojarzą mi się one z domem, z kobietą, ze wszystkim - mówi NeSpoon, artystka tworząca na pograniczu street artu, ceramiki i malarstwa, która w swoich pracach wykorzystuje bogatą koronkarską tradycję świata. 
rozwiń zwiń