Rzuciła dobrze płatną pracę w firmie reklamowej i z Katowic przeniosła się do Cieszyna.
- Moja mama urodziła się na wsi, dużo opowiadała mi o swoim dzieciństwie i o urokach życia w małej społeczności - wspomina Urszula Szwed. - To wszystko znalazłam w Cieszynie. Znam swoich sąsiadów, wszędzie mam blisko i dobrze mi się tutaj żyje.
Ula Szwed, razem z innymi dziewczynami, postanowiła stworzyć spółdzielnię socjalną. Ich biuro mieści się w budynku kiedyś należącym do straży granicznej. Teraz w pomieszczeniach urzędują organizacje pozarządowe: Klub Kobiet Kreatywnych, Krytyka Polityczna, Szkoła Myślenia, Malarstwa i Rysunku oraz Parostatek, Żywa Architektura i Stowarzyszenie Serfenta.
- Do projektu wciągnęła mnie koleżanka z uczelni, z którą znamy się już 13 lat - opowiada bohaterka reportażu. - Po studiach nasze drogi się rozeszły. Ja zamieszkałam w Katowicach, ona pojechała do Hiszpanii. Kiedy wróciła do Cieszyna, przez 6 lat odwiedzałam ją i marudziłam, że jej zazdroszczę takiego życia oraz pięknego widoku z okna. Wreszcie podjęłam męską decyzję. Przeprowadziłam się i przestałam marudzić. Teraz ja też mogę patrzeć na góry.
Centrum Warsztatowe Parostatek organizuje m.in. warsztaty artystyczno-ekologiczne dla dzieci, a także spektakle. Ostatnio z animatorkami spotkała się z Panią Prezydentową Anną Komorowską.
Autorką reportażu "Ula z magicznego miasta" jest Hanna Bogoryja Zakrzewska.
kul