Organizacja rozpowszechniania kulturę "dobrego życia" poprzez badania, eksperymentowanie, stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta.
Ruch Cittaslow narodził się w 1999 r. z pomysłu Paolo Saturnini, burmistrza Greve di Chianti we Włoszech i burmistrzów innych niewielkich miasteczek.
Eksperci wskazują wiele zalet lokalnych społeczności. Ich zdaniem regionom dużo łatwiej wychodzi skupianie się na lokalnych transformacjach, to one łączą sieci wiedzy i technologii na całym świece. Budują też infrastrukturę, w której znajdują się ogromne pokłady informacji na temat otaczającego nas rynku. Ich właściwa transformacja do biznesu pozwala na stworzenie żyły złota.
Cittaslow to też pewien sposób myślenia polegający na poszanowaniu tradycji i kultury oraz na sprzeciw wobec pędzącego świata.
Heike Mayer, z Uniwesytetu w Bernie, podkreślała w "Sygnałach Dnia", że organizacja powstała jako odpowiedź na globalizację, w której świat pędzi do przodu bez chwili wytchnienia.
W ramach Sieci Miast Cittaslow podejmowane są liczne wspólne inicjatywy, m.in. : szkolenia w edukacji żywieniowej, projekty ochrony lokalnych produktów i rzemiosł, rozszerzenie strefy ruchu dla pieszych, kontrola jakości powietrza, otworzenie biur dla budownictwa zgodnego z wymogami ekologicznymi, czy uregulowanie technik konstrukcyjnych.
Polska przystąpiła do tej organizacji w 2004 roku, a obecnie należy do niej siedem miast z naszego kraju. W tym roku, w Lidzbarku Warmińskim 25 czerwca będzie miała swoje doroczne spotkanie, na którym pojawią się przedstawiciele wszystkich miast związkowych.
(pp)
Aby wysłuchać relacji Marcina Rosengartena, wystarczy wybrać "Cittaslow, czyli jak dobrze żyć" w boksie "Posłuchaj" w ramce po parwe stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.