Liceum mniej ogólnokształcące

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 13:34
O Polakach często mówi się, że są najlepiej wykształconym narodem świata. Jednocześnie wytyka nam się, że nie potrafimy wykorzystać tej wiedzy w praktyce. Zmienić ma to reforma przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Audio

Zmiany będą dotyczyły liceów ogólnokształcących. Mówiąc w największym skrócie profil nauczania w nich ma być wkrótce dużo bardziej wyspecjalizowany niż obecnie.

– W ciągu pierwszego roku nauczania będziemy musieli dokończyć realizację podstawy programowej z takich przedmiotów jak biologia, fizyka, chemia, edukacja dla bezpieczeństwa, historia i wiedza o społeczeństwie. Na poziomie podstawowym dalej zostaną już tylko język polski, język obcy i matematyka – wyjaśnił Wiesław Włodarski, dyrektor jednego z warszawskich LO.

Będzie to już kolejna w ostatnich latach reforma, której celem jest wprowadzenie do polskiego systemu szkolnictwa modelu na wzór zachodni. 

- Wśród Polaków nie ma zbyt wielu laureatów nagrody Nobla w dziadzienie fizyki i chemii, więc coś jest na rzeczy. Coś w naszym systemie najwyraźniej szwankuje. Być może powinniśmy skorzystać z rozwiązań krajów, które wychowały więcej wybitnych jednostek. Nie wiem czy akurat ten kierunek zmian jest dobry, ale z całą pewnościa coś z tą naszą edukacją trzeba zrobić - przyznał Wiesław Włodarski.

Więcej o planowanej reformie, kondycji polskiego szkolnictwa i wzorach zachodnich posłuchaj w materiale reporterskim Kasi Tarnopolskiej.

 pg


Czytaj także

"Ballada o stanie wojennym", czyli historia spisana przez licealistki.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 21:00
- To było szalenie miłe, kiedy po premierze książki przychodzili ludzie, z którymi robiłyśmy wywiady i przytulali nas - mówiły w Czwórce młode autorki publikacji o wydarzeniach z początku lat 80.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy licealiści przestają pić. Palą za to marihuanę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 11:11
Wyniki badań są optymistyczne: coraz mniej młodych ludzi sięga po alkohol. Gorzej jednak, że coraz większa liczba polskich uczniów odurza się na przykład marihuaną. W cenie są także – teoretycznie niedostępne – dopalacze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnienie od portali społecznościowych. Czy jesteś nałogowcem?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 18:00
Facebook, Twitter i sprawdzanie maili są silniejszymi pokusami niż alkohol i papierosy, a sprawdzanie skrzynki mailowej po kilkadziesiąt razy dziennie jest coraz bardziej powszechną praktyką.
rozwiń zwiń