Jakub Janiszewski pyta: kto w Polsce ma HIV?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 10:00
Jego zdaniem, choć HIV może mieć każdy, nie wszyscy jesteśmy zagrożeni w tym samym stopniu. - Moja książka pokazuje, dokąd zaprowadziła próba rozwiązania problemu poprzez przekonywanie, że "wszyscy jesteśmy tak samo narażeni" - mówi publicysta.
Audio
  • Jakub Janiszewski m.in. o książce pt. "Kto w Polsce ma HIV?" (Poranek OnLine/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Janiszewski we wstępie publikacji napisał już, że "to książka pytań, a nie odpowiedzi”. - Pytania skierowane są głównie do systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a także w pewnym sensie do szeregowych obywateli - mówi gość "Poranka OnLine".

Jak twierdzi Janiszewski, "Polska jest ryzykownym krajem". - Bo u nas zaczęło się w pewnym momencie mówić o HIV w taki sposób: jeśli nie ryzykujesz, to nie masz. Problem polega na tym, że ryzykowne zachowania to część ludzkiej tożsamości. Zwłaszcza w pewnych środowiskach. To ryzyko zawsze będzie i trzeba się nauczyć z nim żyć. Stąd mój zarzut do polskiego systemu. On nie mówi, jak żyć z tym ryzykiem, tylko nakazuje go unikać.

/

W Polsce, zdaniem Janiszewskiego, od dawna funkcjonował stereotyp, że HIV to problem wyłącznie narkomanów, przedstawicieli środowisk LGBT i prostytutek.

- Narkomani wydają nam się środowiskiem bardzo odległym od naszego mieszczańskiego, spokojnego światka - mówi gość "Poranka OnLine". - Ale jeśli zastanowimy się, dlaczego ludzie się uzależniają, jacy ludzie się uzależniają i jak wygląda droga od używania do uzależnienia, okazuje się, że równie dobrze to moglibyśmy być my.

(kd)

Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mark Hodder: lubię się zastanawiać jak by wyglądał świat, gdyby coś poszło inaczej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:00
Mark Hodder urodził się, mieszkał w Londynie i pracował dla wszystkich tamtejszych mediów. 5 lat temu postanowił zmienić swoje życie. Przeprowadził się do Walencji, napisał pierwszą książkę i otrzymał za nią prestiżową Nagrodą Philipa K. Dicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Restrykcyjna polityka antynarkotykowa? "I tak bierzemy coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 10:30
Po marihuanę sięga więcej Polaków niż Holendrów - wynika z Europejskiego Raportu Narkotykowego. Eksperci alarmują, że przynajmniej raz w życiu tego narkotyku używało w Polsce ok. 24 proc. 15-16-latków.
rozwiń zwiń