Żyjemy w czasach estetyzacji kulinariów - jedzenie ma nie tylko zaspokajać głód, musi też smakować i wyglądać. Dlatego też "food design" to niezwykle szeroka i dynamicznie rozwijająca się dziedzina sztuki. Nie tylko kulinarnej.
- W ramach nowego kierunku studenci będą uczyć się wszystkiego, co wiąże się z przygotowaniem posiłków, stylizacją stołu i z urządzeniem wnętrza - mówi rektor uczelni, prof. Jolanta Rudzka-Habisiak. Wiedzę teoretyczną połączymy z warsztatami w kuchniach i restauracjach. Nie zabraknie też zajęć z cukiernictwa.
I choć oferta adresowana jest do szerokiego grona, na razie projektowanie kulinariów cieszy się zainteresowaniem głównie osób z branży kulinarnej.
- Naszą propozycję adresujemy do pasjonatów i ludzi, którzy kochają gotowanie - wyjaśnia rektor ASP w Łodzi. - Szukamy miłośników designu oraz tych, którzy chcą pobudzić swoją kreatywność.
Pierwsze zajęcia na podyplomowych studiach z zakresu projektowania kulinariów odbędą się w październiku. Zdaniem ekspertów kierunek ma duże szanse dalszego rozwoju: - Usługi specjalistyczne to przyszłość rynku pracy - uważa Artur Ragan z agencji pracy "Work Express". - A food designer ma tym większe szanse na sukces, że będzie pracował nad zaspokojeniem jednej z elementarnych potrzeb człowieka.
kul